Yılbaşı Yaklaşırken: Hediye Almanın Evreleri

Herkese hello,

Bugün, yılbaşı çok yaklaşmış, Avrupa ve Balkanlar’dan hatta Amerikalar’dan gelen Noel rüzgarı ülkemizi sarmaya başlamışken hangi hediyenin kimin için ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyorum.

YAŞ 0-2: Üzülerek vurgulamak isterim ki bu yaştaki çocuklara alacağınız hediyelerin hiç birinin aldığınız bebek tarafından kıymeti bilinmeyecektir. Hediye olduğu asla anlaşılmayacaktır ve birbirinden tatlı bulduğunuz oyuncaklar, bakarken sevimli çığlıklarınızı tutamadığınız kıyafetler bir ömür boyu hatırlanmayacaktır. Çocuğun kardeşine, oradan kuzenine, oradan kuzeninin kardeşine verilse bile…  İsterseniz elinizle örün, asla sizinle ilişkilendirilmeyecektir. Derinlerde bir yerde psikolog olarak söylüyorum ki bu hediyeyi aslında bebeğe değil anne babasına aldığınızın farkında olun. Doğum, yaş günü gibi etkinliklerde çocuğa gelen bir sürü hediyenin arasında kaybolup gidecek hediyeniz yerine, ben bu kadar tatlı bir çocuğu doğuran anneye bir şeyler almak istedim deyip gizli bir köşede hediyenizi verirseniz çok büyük ve düşünceli bir şey olmasa bile tüm hediye alıcıların önüne geçmiş olursunuz.

3 6 300x214 Yılbaşı Yaklaşırken: Hediye Almanın EvreleriYAŞ 3-6: Küçük kızların pembe prenses etek tutkusunu saymazsak bu yaştaki çocukların kabusu giysi formatında gelecek hediyelerdir. Dondurma, çikolata gibi yiyecek formatında gelen ufacık hediyeler bile  giysi formatında gelen hediyelerden daha çok beğenilirler. Zaten bu yaştaki çocukların para kavramı ile araları çok olmadığından bazen sıradan bir hediyeyi çok daha değerli, kıymetli bir hediyeye tercih ederler. Hediyenin maddi boyutundan ziyade boyutu önemlidir. Dandik de olsa büyük boyda bir hediyeye bayılırlar. Kıyafet alacağınıza direkt anne babaya hediye alın tavsiyemi yineleyemiyorum, zira bu yaştaki çocuklar hediye almadığınızı hızlıca farkedeceklerdir. Doğru şekilde farketdilmek için hiçbir özelliği olmayan bir peluş gibi basit ama büyük hediyelere oynayın.

Yalnızca hediye almak değil, hediye kavramının farkına varan bu yaş çocukları sevdiklerine hediyeler vermek ister. Eğer bu yaşta bir çcouk tarafından seviliyorsanız, gözünüz fazla yükseklerde olmasın. Oldukça kötü çizilmiş bir resim veya kartondan yapılmış el işi bir kart almanız çok olasıdır.

Bu yaş gruplarında 2. el pazarı, neredeyse 25-40 yaş arası kadınlarda olduğu kadar popülerdir. Tüm çocukların, kullanılmış da olsalar arkadaşlarının en güzel oyuncaklarında gözü vardır. Kimi çocuklar, bir anlık bonkörlükle arkadaşlarına kendi oyuncaklarını hediye ederler. Bu durum genellikle yoğun bir pişmanlık ve sonunda da hediyeyi geri almaya çalışmaları ile sonuçlanır.

YAŞ 7-11: Bu yaştaki çocuklar da aynı bir alt modelleri gibi giysi konusunda hassas olurlar. Ancak biraz büyümüşlerdir. Pahada hala gözü olmayan kız çocuklarına alacağınız, kullanımı daha büyük yaşlara ait, oje, ruj güneş gözlüğü, inci küpe gibi aksesuarlar ile turnayı gözünden vurabilirsiniz. Erkeklerin ise parada daha ağır olan şeylere karşı merakları başlamıştır. 7-10 yaşında bir erkek çocuğuna seveceği bir hediyeyi, akülü araba misal, alabilmek için kesenin ağzını açmanız gerekir.

7-11 yaş arası çocuklardan size gelen hediyeler ise bir önceki yaş grubuna nazaran daha iyi resimler ve daha düzgün kesilmiş kartondan kartlar olacaktır. Beklentiyi fazla yükseltmemekte fayda vardır.

ergen 225x300 Yılbaşı Yaklaşırken: Hediye Almanın EvreleriYAŞ 12-16: Ergenlikle birlikte çocukların da hediye zevkleri değişir. Kız-erkek bu yaştaki çocuklar için akıllı bir telefon altın kıymetindedir. Bunun dışında kızlar, üzerlerinde eğreti duran topuklu ayakkabı gibi yaşlarına uymayacak giysi ve aksesuarlara, erkekler ise konsol oyunlarına abayı yakmış vaziyettedir.

Hediye almaya gelince, bu yaştaki çocuklar için hediye almak külfettir. Zira hayatta hediyeden çok daha önemli şeyler vardır. Hediye seçimini ve alımını tamamen başkalarına bırakırlar. Arkadaşlarına hediyeyi anneleri, annelerine hediyeyi ablaları – ağabeyleri alsın isterler. Ancak kimi zaman kız ergenlerin arkadaşlarına, kendilerine aldıkları hediyenin daha az beğendikleri diğer modelini aldığı görülür. Erkeklerin ise bu tip işlerle hiç bir alakası yoktur.

YAŞ 17-23: Bu yaş, hediye jargonunda “Sen bana hediye alma, ben de sana hediye almayayım yeeaa!” dönemi olarak adlandırılır. Çünkü bu yaşlarda para çok kıymetlidir ve adeta kendi ekonomik değerinin 3 katından rağbet görür. Arkadaşa alınacak -misal- 25 TL’lik bir hediye yerine yapılabileceklerin haddi hesabı yoktur. 5 tane yakın arkadaşı olsa zaten 25*5’ten; 1 yılda edilecek 125 TL kar dünyalara bedeldir. Neler yapılmaz ki o parayla… Bu yaş gencine verilecek en güzel hediye para verip bu kendisine istediği bir şeyi almasını söylemektir. Zira yapmak istediği onca şeyden ilk karşısına çıkanı yapacaktır. Ha unutmadan bu yaş grubunda bir çocuğun ebeveyniyseniz, oldukça pahalı olmakla birlikte araba genelde beklenilen ve istenilen hediyedir.

Ondan hediye olarak ne beklemeliyim diye soracak olursanız, muhtemelen dün akşam çok içmiştir. Zaten ondan önce de bayadır kafasını kaldırmadan ders çalışıyordur ve size hediye almak tamamen aklından çıkmıştır… Yalan da değildir… Biraz üzülürler ama çok sürmez.

Fakaaaaat bu yaş grubuna mensup bir sevgiliniz varsa işler değişir. Bu yaşın sevgilileri çok romantik olurlar. Bir kutunun içine en sevdiğiniz şeyleri alıp koyabilir, evinin içerisinde her köşesine notlar bıraktığı bir hediye labirenti oluşturabilir, birlikte gittiğiniz aktivitelerin biletlerden bir tablo yapabilirler! Hazır olun simple smile Yılbaşı Yaklaşırken: Hediye Almanın Evreleri

YAŞ 24-35: Benim de içinde bulunduğum bu yaş grubu bana kalırsa hediye almanın ve vermenin en güzel yaşıdır. Bu yaşlarda iş sahibi olan, para kazanan insan çevresine de kazandığına uygun hediyeler almaktan çekinmez. Hediye keyifle aranır ve özenle seçilir. Karşıdaki insanın ilgi alanına uygun, beğeneceği bir şey almak esastır.

Sevgiliye duyulan aşırı romantizm dinmiştir, fakat zevke uygun kullanışlı hediyeler almakta adeta çığır açılan bir döneme girilmiştir. Bu yaş grubunun aşıkları gördükleri şeyleri hemen sevgililerinde hayal ederlerler ve hayalleride güzel gözüken her şeyi almak isterler.

YAŞ 36-60: Anne yaşı diye tabir ettiğimiz bu yaş grubu için özel günlerde verilen sosyal bir zorunluluktur. Özellikle çok samimi olmadıkları kişilere alınacak hediyeler belli bir mali değerler arasında olmalıdır. Hediyenin ne olduğu önemli değildir. Aşırı pahalıya veya aşırı ucuza kaçmazlar. Bu yaş grubuna alınacak hediye kıyafet, aksesuar ve türevleridir. Bu insanlar kendilerine gelen hediyeleri bilinçsiz de olsa 3 farklı gruba ayırırlar. 1- kullanılacaklar. 2-değiştirilecekler ve kullanılıcak bir şey alınacaklar. 3- Acaba değiştirmesem mi diyip uzun süre sakladıktan sonra sonunda birine verilecekler. Beğenilmeyen bir hediye yüzünden asla moral bozulmaz, kibarlıktan ödün verilmez, mutlaka çok teşekkür edilir ve üzerinde de fazla düşünülmez.

Bu yaş grubunun hediye alma alışkanlıkları ise 2’ye ayrılır. 1- karşıdakinin ihtiyacı olduğuna inandıkları hediyeler 2- Ben hemen alayım, beğenmesse değiştirir mantalitesi ile alınan hediyeler.

YAŞ 60 ve ÜZERİ: Alınan yaşlar ile beraber bu yaş grubu için hediye farklı anlamlar ifade etmeye başlar. Bu insanlar alınganlık, küsme gibi başka alanlarda da olduğu gibi, hediyenin maddi değerinin önemsizleşmesi konusunda da 3-6 yaş grubuna benzerler. Hediyenin ne olduğundan ziyade kimden geldiği / kime alınacağı önemlidir. Her fırsatta onlara hala hediye alınıyor olduğunu, unutulmadıklarını kendilerine ve çevresindekilere göstermek isterler. Bu yaş grubuna ne alacağınız önemli değildir. Hediye almayı unutmamanız, her okazyonda hediye almanız ise son derece önemlidir.

Bu yaş grubundan gelecek hediyeler konsuunda aynı 3-6 yaş grubundaki gibi beklentiyi yükseltmemekte fayda vardır. Zira genelde gelen hediyeler bir hayli demode olur… İnanmazsınız, bu devirde hala torunlarına çeyizlik alanlar bile vardır.

Tüm bu yaş gruplarında ortak olan tek bir özellik vardır. Hangi yaş grubundan olursanız olun hediye gelmesi, paketini açmak dünyadaki en güzel şeydir! Bu sene yılbaşında beklediğinizden çok daha fazla, daha özel ve daha güzel hediyeler gelmesi dileği ile…

Noel Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?