Yeni yıl Eylül’de başlar!

İyi seneler gençler!! 
Yarın Rosh-Hashana; yani yahudi takvimine göre yeni yıl!
 Yeni yıl Eylülde başlar!
Eran’la Melih anlamamışlar da (bence anlaşılıyor) bunlar noel baba şapkası şeklinde takke/kipa.
hem yahudi bayramı hem yılbaşı diye koydum simple smile Yeni yıl Eylülde başlar!
Öncelikle belirtmek isterim ki pek (hiç) dindar bir kişi diilim. Büyük tesadüfler, ihtiyaç, korku gibi durumlar dışında Allah’a inanıp inanmadığımı bile bilmiyorum. (Ama ya varsa diye Allah’ı büyük harfle yazmayı ihmal etmedim – tedbirliyim.)
 
Bir diğer belirtmek istediğim nokta; şuursuz, zamanın nasıl geçtiğini idrak edemeyen (hem kısa vadede gün içerisinde hiç bir iş yapmayıp saate baktığımda, hem herkes gibi okul vs. yıllarımı hatırladığımda zaman nasıl hızlı geçiyor diye hayıflandığım sıktır.), hayatımı zamandan bağımsız yaşayan -sorumlulukların el verdiği ölçüde- bir kişiyim.  Ancak din ve zaman kavramlarıyla minimum alakam olmasına rağmen miladi takvimin yanlış olduğuna (!), yani yeni yılın 1 ocak’ta başlamadığına, bilakis eylülde başladığına yemin edebilirim.
 
Şimdi sizi de  yeni yılın eylülde başladığına ikna etmek isterim!! Geçen sene ikna olmadıysanız, bir daha bir daha okuyun – hem biraz değiştirdim de.- Zamanla size de mantıklı gelmeye başlayacaktır, mere exposure effect burda da işe yarar belki simple smile Yeni yıl Eylülde başlar!
 
1- Agustos ve eylül arası dolaplarımızın icindeki kıyafetlerin yerleni değiştirdiğimiz, yazlıkları arkaya, kışlıkları öne çıkardığımız günler yukarı bu günlerdir. Öyle ki bu günlerde parmak arasından çizmeye geçiş gibi uçuk bir değişim bile kabul edilebilir. Yani cok belirgin bir “sezon” farkı yasıyoruz.. Oysa ki aralık ve ocak arasında boyle bir sıcaklık farkından bahsetmek mümkün değildir..
2- Sadece bizim değil tüm modanın değişim noktasıdır eylül!
3- Evet artık okumuyoruz belki ama senelerce okula gittik! Eylül bizim icin tatlin bittiği zamandır.
4- Sadece tatilin bitmesi değil, yeni eğitim yılı eylül de başlar. 8. sınıfken misal, eylül ayı itibariyle 9. sınıf olmuşunuzdur. Ve siz de aslında bu yılın, “yeni” bir yıl olduğunu bildiğinize dair farkında olmandan bir sürü laf etmişinizdir.. mesela;
“bu sene cok calıskan olucam”
“bu sene defter tutucam” gibi…
6- iş yaşamında hafif geçen yaz dönemi biter, eylül ile birlikte işler açılır ve yoğunlaşır!
7- mevsimsel depresyonun -ki değişim sebebiyle ortaya çıkıyor bu- en sık görüldüğü zamandır. Düşünün öyle büyük bir değişim oluyor bu zamanda.
8- Ve en güzeli sene içinde alınan kiloları vermeye çalışma donemi bitmiştir, aksine yeni sene ve yeni kilo alma dönemi başlamıştır..
 
Allah’a şükür (sandığımdan çok mu inanıyorum ben Allah’a acaba?)  sağlığı yerinde, huzurlu, mutlu bir ben ve pek sevdiğim bir ailem, ailem kadar sevdiğim arkadaşlarım, yepyeni bir evim ve pek sevgili bir sevgilim var. Yeni yıla girerken kendim için istediğim tek şey mutlu olacağım bir iş. (CV’mi mi göndersem acaba bir post olarak?!)
 
Tüm herkes için de yeni yılda pek sevdikleri aileleri  (mümkünse yeni bebekler ve sevgililer ile hatta sevgililerin aileleri ile -dani bu sensin :)-  kalabalıklaşan aileler-) ve ailelerinden ayıramayacakları arkadaşları ile sağlıklı, huzurlu, mutlu, pek eğlenceli günler; içinde olmaktan benim kadar huzurlu olacakları, dışarı çıkmak yerine hep insanları çağırmak isteyecekleri her daim eğlenceli, sürekli gelen misafirlerden toplu kalmasının mümkün olmayacağı ama dağınık olduğunda bile rahat ve huzurlu olan bir ev, benim kadar çok çok sevecekleri, yanındayken benim kadar mutlu olacakları, hemen özleyecekleri bir sevgili, ve tam benim istediğim gibi simple smile Yeni yıl Eylülde başlar! çalışmaktan mutlu olacakları bir iş diliyorum!! 
Herkese “L’Shana Tova” dileyen Sandru
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “Yeni yıl Eylül’de başlar!

Sen ne diyosun bu işe?