Vay Kara”baş”ıma Gelenler

İyi Geceler Canlar,

Az önce çok az insanın hayatında yaşayabileceği özel bir ana şahit oldum.

Her şey Smokin’i -köpeğim- bir an önce gezdirmek için dolaptan sweatshirt almaya gitmemle başladı. Tam sweatshirtüme uzanmıştım ki yerden “zzzttt” diye bir ses geldi. Can çekişen bir sinek.

Yaklaşık 1.5 dakika kadar hayatın eşitsizliğini düşündüm. Sinekler neden veterinere götürülmüyordu ki? Sırf çok tatlı bir tipi olduğu için ailenin ferdi olmaya hak kazanan köpeğimden farkı tipi miydi? Pislikse Smokin’in sokakta gezdiği ayaklarla koltuklara, yatağa çıkması da pislik değil miydi? Hani köpeklerin cins olması önemli değildi, cins olmayan köpekler de bi can değil miydi? Köpeğinki candı da sineğin ki patlıcan mıydı?

Neyse ki kısa sürede kendime geldim ve sonraki 1,5 dakikayı n’apacağıma karar vermeye çalışmakla geçirdim. Öldürüp acılarına son mu vermeliydim yoksa yaşam için mücadele eden bu sineğin yaşamasına izin mi vermeliydim? Ötenazi münazaraları geçti aklımdan bir film şeridi gibi, çeşit çeşit argümanlarıyla. Acaba o ne istiyordu? Belki sadece bir bacağı kırılmıştı, ölmekle alakası yoktu…

Daha önce annem bilinen anlamda evcil hayvan almama izin vermiyorken, arı, sarı uğur böceği, yengeç, tırtıl ve Eran kovana kadar kabuğunu kaybetmiş bir sümüklü böcek beslemiştim. Şimdi de karasinek beslerdim. İsmi de hazırdı. Smokin’e koymayı çok istediğim ve eranın kabul etmediği “Karabaş” ismi çok uygundu sineğime.

İçeri koşup bir kağıt aldım yerden sineği düz çevirebilmek için. O sırada ne göreyim!!!!! Karabaş’ın popopsundan beyaz beyaz kurtçuklar çıkıyordu.

 Vay Karabaşıma Gelenler

Telefonumun hafızasını boşaltana kadar doğum anını kaçırmıştım! Ama ne önemi vardı ki, anneanne olmuştum! Vikipedi’den yaptığım küçük araştırmaya göre evimin şartları (sıcaklığı vs.) larva adı verilen bu kurtçukların, pupa adı verilen kozalara ve sonra da sineklere dönüşmesi için gayet elverişliydi. Yaklaşık 1 gün içersinde 100’lerce torunum olacaktı. Çocuk tamam, 2-3 torun da tamam ama 100’lercesi bana bile fazlaydı…

N’apacağımı bilmez br şekilde büyük baba adayını aradım. Elektrik süpürgesiyle çek hepsini dedi. Tabii ki karşı çıktım. Can çekiştiğini düşündüğüm Karabaş’ı bile öldüremezken, yüzlerce bebeği nasıl öldürecektim! Başka bir şey düşünmek lazımdı…

Eran’la bu tartışmaları yaparken kapı çaldı ve Özge geldi. Durumu anlattığım Özge elektrik süpürgesini alarak yarım saat önce doğumlarına şahit olduğum 100’lerce bebeciği ve belki de ölmemiş, sadece yeni yaptığı doğum sebebiyle yorgun düşmüş lohusa Karabaş’ı elektrik süpürgesiyle, canice öldürdü!

Sineksavar insanlarla aynı evi paylaşan sineksever Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

3 thoughts on “Vay Kara”baş”ıma Gelenler

Sen ne diyosun bu işe?