Varlığı Bir Dert Yokluğu Yara: Bölüm I

Güzel Haftasonları Gençlik,

Öncelikle, başlığı okuyup yanılgıya düşmenizi istemem. Her ne kadar bir adım geriye çıkıp varlığının da yokluğunun da felaketlere yol açan konunun, savaşların da sefaletin de en büyük açıklamasının, para olduğunu düşünsem de, bu benim şahsi fikrim. Toplumları ve toplumların kültürlerini yansıtan en önemli kalemlerden biri olan şarkılar hep bu fikrimin yanlış olduğunu söylüyor.

Gelin sizinle bir deney yapalım. Bilgisayarın, televizyonun veya bir radyonun karşısına oturun. (Radyonun yanına veya arkasına da oturabilirsiniz.) Rastgele veya istediğiniz bir müzik kanalını açın. İlk 10 şarkıyı dinleyerek temalarına bakın. En az 7’sinin direkt olarak ve sadece aşk ile ilgili olacağına yemin edebilirim. Ve belki sadece 1 tanesi para ile direkt olarak ilgilidir.

Hemen zengin repertuarımı gözden geçiriyorum. Para ile ilgili bildiğim şarkılar azıcık. Onlar da ya sarkastik ya direkt olarak paranın durumundan şikayetçiler.

Aman petrol canım petrol, artık sana sana sana muhtacız petrol! Eninde petrol, sonunda petrol, artık dizginlerim senin elinde petrol!”

It’s not about the money money money! We don’t need your money money money! We just wanna make the world dance.Forget about the price tag!”

Gariptir insanlar oğlu neler yaratmış. Yarattığı her bugün dünü aratmış. Aklı ile her şeyin sırrını bulmuş. Kendi yarattığı putun kölesi olmuş. Para, para, para! Varlığı bir dert yokluğu yara…”

”It’s all about the money. It’s all ’bout the dum dum… And I don’t think it’s funny to see us fade away!” 

Ya tabii bu sayıca az olan şarkılar da bir adım ama neden kimse; ”Bu ay da maaşlar az yattı!” , ”Yine zam yok bu sene!”, ”Çok alış-veriş yaptım, banka hesabım kan ağlıyor!” diye şarkı yapmıyor?! Bütün şarkıcıların, varsa yoksa, yürekleri kan ağlasın. Tamam, aşk insanısın anladık da,  hani şarkılar hayatımızı olduğu gibi yansıtıyordu…

Hadi parayı geçtim, hangi analık dünyanın en güzel duygusuydu? Bu şahane duygu ancak ninni mi söyletiyor diyeceğim ama yeni çıkmış bir ninni bile yok… 21. yüzyılda, metropolitanda yaşıyoruz, hala danayı kovan bostancının hikayesi ile uyuyor çocuklar… Bu devirde ne danası, ne bostanı?

Benim çocuğum yok neyse ki, ama kedime, köpeğime bütün şarkıları uyarlamak zorunda kalmaktan yoruldum artık. -Köpeğin adı Bingo olaydı yine iyiydi.-

 Varlığı Bir Dert Yokluğu Yara: Bölüm I

Mesela, aşağıdaki şarkı Smokin’in günde 10 defa çiş yapıp, hiç kaka yapmadığı dönemlerde, tarafımdan, Sedar Ortaç’ın Kara Biberim şarkısından uyarlanmıştır.

Kara köpeğim çık caddelere,
 Hadi gezelim, gezelim her gece!
 Zevkle şevkle, yap kakaları,
 O çişlerin yerine!”

Gülünecek bir şey yok. İnsanların tek derdi aşk değil bence. Ben kendimi ancak kendi yazığım bu şarkılarda bulabiliyorum.

Konu aşka gelince, ”Senin sevgilin var tabii kaç senedir.” diyenler için bir sonraki yazımda varlığı ve yokluğu, dertleri ve yaraları ile popüler kültüre ayak uyduracağım ve size aşkı anlatacağım kuzucuklarım.

En baştan bunu yazacaktım ama bu yazıda söylenmekten yer kalmadı….

Şikayetçi Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?