The “Sharm”ing city

Önceki yazımdan da anlayabileceğiniz gibi sevgili okurlar,

Tatilimi sharm el shiekh’de geçirdim. Sharm’a gitmeyi düşününen okurlarıma gezi kitaplarında bulamayacakları bilgiler vermek isterim.
Sharm El Sheikh Gerçekleri
* Otelimizde ve şehir merkezi namabai’da toplamda 2 mısırlı kadın gördüm. Sharm’ın turistler tarafından GÖRÜLEBİLİR nüfusunun yaklaşık  %99’u erkek.
* Bu erkeklerin %99,9999’u (Turcu Sabri hariç hepsi, Sabri de para peşindeydi zaten!) sürekli flört eder vaziyette. Antalya’daki garsonlar bir alman, bir rus turiste nasıl davranıyorlarsa biz de o muameleyi gördük Sharm El Sheikh’te. Tabii insanın biraz hoşuna gitmiyor değil, durmadan ne kadar güzel olduğunun söylenmesi, konuştuğunuz herkesin akşam sizi dışarı çağırması, birşeyler ısmarlamak istemesi… Ama kaydadeğer biri var mıydı diye sorarsanız, maalesef ki her akşam (neredeyse :)) biz bize takıldık.
* Türk olduğunuzu söylediğinizde veya anladığındızda duyacağınız kaçınılmaz espiri (espirimi tam da emin olamıyorum!) “yavaş yavaş Hasan Şaş!” Günde en az 20-25 defa duyacaksınız. Gitmeden önce kendinizi hazırlayın ve sıkılmamaya çalışın..
* İsimler basit, tanıdık ve birbirinin aynısı.. Herkesin adı; Eşref, Muhammed Ali, Amir, Amr, Omar… Amr isimli kişileri uzaktan bağırarak çağırdıkları zaman, Türkçe’yi bilenler bi garip oluyor!
* Çok ucuz ama alınacak hiç birşey yok!

What to do in Sharm El Sheikh
1) Sharm’a heralde buralarda kış olunca, yani şimdilerde gitmek gerek… Yazın çok sıcak olur diye düşünüyorum. Her ne kadar günler kısa olsa, güneş erken batsa da, hava 31 dereceydi! Yani orada yapmanız gereken en önemli, yapabileceğiniz en güzeş şey -özellikle de sonbahar- kış mevsiminde gittiyseniz.- havanın tadını çıkartmak! Uzanın kumsala yada tekneyle çıkın, yanın, kitap okuyun, yüzünün….Bikiniyle- mayoyla gezebilmenin tadını çıkartın! Uzun süreler yapamayacaksınız çünkü…

 The Sharming city

2) Mutlaka 5 yıldızlı bir otel tercih edin.. Hostel’de bile kalırım ben nolucak ki, deseniz bile Mısır standrartları biraz farklı olabiliyor! Bu arada sürprizlere de hazırlıklı olun!!

 The Sharming city The Sharming city

3) Ben değil, birçok kaynağa göre dünyanın en güzel deniz altı manzarası olan yerlerden biri Sharm! Mercanlar, süngerler, balıkları size tarif etmeme gerçekten imkan yok. videomuz var, ama gerçektekinin çeyreği gibi gözükmüyor. Lilalı-çingene pembeli-su yeşilli balıklar, turkuaz mercanlar.. Siz şoke bir biçimde mercanlara dalmışken, bi anda altınızdan 1 metre boyunda sarı puantiyeli açık mavi bir balık geçebilir… Gerçekten nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz.

 The Sharming city

Manzaradan maximumda faydalanmanız için bir kaç tavsiyem olacak:
a- Şnorkel yerine scuba’yı tercih edin!

 The Sharming city

b- Mutlaka Rams Muhammed’e (tam çevirisi “kafa muhammed” oluyor ama heralde “muhammed’in kafası” demektir diye tahmin ediyorum) gidin. Korunan bir national park… Deniz altı! Burdan ihbar ediyorum. Gözde deniz altından bir taş ve bir parça yosun çaldı!
c- Kaldığınız otelin önünde mercan’lar (ingilizcesi coral, araştırırken işinize yarayabilir.) olmasına dikkat edin.

4) Çöl’de safari yapın! Çölde Atv kullanın! Atv bambaşka bir deneyim – arabadan çok farklı, motora daha çok benziyor, ve çok zevkli, özellikle çölde yapmak bambaşka bir şey…
Safari’den maksimum keyif alabilmeniz için bir kaç tavsiyem olacak:
a- başınıza güneş geçememesi, ağzınıza kum kaçmaması için yanınızda sarınıcak birşey götürün ve iyice sarının ve, gözlerinizi korumak adına da güneş gözlüğü takın!

 The Sharming city

b-güneşin tepede olmadığı ama havanın da karanlık olmadığı bir saat dilimini seçin!Sıcaktan baymazsınız, etrafı seyredebilirsiniz ve çöldeyken siz güneşin batışını da izlemiş olursunuz böylece..
c- Kendi atv’nizi kendiniz kullanın. Çoğu durumda kendiniz kullanmak arkada gitmekten çok daha eğlenceli! Birkaç euro farka değer bence!

 The Sharming city
d- Arkada gitmenin daha eğlenceli olduğu durum, guide’ınız bir atv yarışçısıysa ve sizi arkanıza alıp, 2 tekerleğin üzerinde gitme gibi bir çok çılgın hareket yapacaksa, bu kesin diğer tüm mısır’lı erkekler gibi bana yazar demeyin, sarılın sıkı sıkı ve keyfini çıkarın!
 The Sharming city

5) Son olarak içme, dans etme vs. gibi aktiviteleri bir çok yerde yapabileceğiniz gibi Sharm’da da yapabilirsiniz! Komik, eğlenceli arkadaşlar bulun (tüm yardımlarından dolayı Gözde, Ceren ve süper yeni arkadaşlarımız/ablalarımız Yeşim ve Yasemin’e teşekkürlerrr!!) ve bulunduğunuz her yerin tadını çıkarın! Bir Alman turist gibi, otelin discosunda olsanız bile…

 The Sharming city

The sharming Sandru!

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “The “Sharm”ing city

Sen ne diyosun bu işe?