Sık sık, Az az Çeşme

2004-2008 yılları arası normal insanlar gibi, senede 1-2 defa 3-4 günlük gittiğim Çeşme tatillerini 2009 yılı itibariyle, diyetisyenlerin “sık sık – az az” önerisini göz önünde bulundurarak senede 3-4 defa 1-2 gün şeklinde modifiye ettim.

E haliyle, Çeşme’de neler olup bittiği benden sorulur oldu. 23 Nisan – 19 Mayıs tarihlerinde gidip havayı kokluyorum, Haziran’da sezon açılmadan önce son kontrolleri yapıyorum ve Temmuz- Ağustos’ta siz tatailcilerle birlikte test ediyorum. (Çok özlersem kışları da ziyarete gittiğim oluyor.)

Şimdi Çeşme’nin trendlerini anlatacağım ama Çeşme bu yazın trendi değil. Bu yazın trendleri Midilli ve Thasos! Yine de benim gibi illa Çeşme diyorsanız, şöyle buyrun:

Peki bu sene neler olmuş Çeşme’de?

1.Konaklama ve Şehir Merkezi

Büyük şehirlerde şehir merkezinin kaydığını bilirsiniz. Alaçatı her ne kadar sadece büyük bir şehrin bir sayfiyesinin bir köyü olsa da şehir merkezi kayıyor. Önceleri köyün boş olan aşağı kısımlarına doğru kayan şehir şimdi ise, yüzünüzü merkeze verdiğinizde sağ tarafta kalan Hacı Memiş Mahallesi’ne doğru kaymış durumda.

Biz otel rezervasyonumuzu bilinçli olarak olmasa da burada yaptık. Akşam yemeği için yine bilinçsiz olarak da olsa burada bir mekanı tercih etmemiz üzerine, bir öğlen vakti damla sakızlı Türk kahvesi almak dışında Alaçatı’nın köyüne hiç girmedik. İnsanların yürünmeyecek kadar kalabalık yorumlarını duydukça yaptığımız bu seçimlerden daha da memnun kaldım.

Otelde kahvaltıya yetişemesek de, son derece güler yüzlü ve eksiksiz bir şekilde ağırlandık.  İşte Sarı Gelin’in Booking.com linki:

http://www.booking.com/hotel/tr/sara-gelin-boutique.tr.html

 Sık sık, Az az Çeşme

2.Beachler

Öncelikle yazının bu kısmına girmeden, ilerleyen senelerle beraber benim tercihlerimin değiştiğinin de altını çizmekte fayda var. İyi bir beachte olması gereken güzel insanlar (özellikle erkekler) beklentim yerini şişko insanlar (benden şişko kadınlar) beklentisine,  güzel içkiler beklentim yerini güzel yemekler beklentisine, güzel happy hour ortamı ve eğlenceli müzik beklentim, güzel deniz ve sakin müzik beklentisine döndü.  simple smile Sık sık, Az az Çeşme

Ramo’nun Yeri ve Okan’s Place

Altınkum mevkiinde yer alan bu beachlerin sakinliği, insanların salaşlığı ve mavi bayraklı denizi ile büyük oranda beklentilerimi karşılıyor. Ve çoğunluklar tercihim oluyorlar.

PS: Ramo’nun yerinde Tektekçi açılmış! Uzun süredir süregelen sakinlik bozulacak diye bir hayli tedirginim.

7800

7800cesme1 Sık sık, Az az Çeşme

Altınkum denizinin oldukça soğuk olduğu öncesi dönemde hem sakin ve hem de rahat olan 7800 Ilıca’da yer aldığından ötürü deniz suyu sıcaklığı bakımından da ideal. Sezonla birlikte, sosyetenin ve happy hourların uğrak mekanı haline gelen bu beache biz uğramıyoruz. simple smile Sık sık, Az az Çeşme

Before Sunset

 Sık sık, Az az Çeşme

Eran’ın genç arkadaşlarının tercihi ile gittiğimiz Before Sunset sanıyorum Ovacık’ta yer alan tek beach. Saat 11’de gittiğimizde, biz hariç 3 kişi olmasından ötürü aynı Mekanist’te ve bir kaç blogda daha okuduğumuz gibi oldukça sakindi. –Yine de hiç güvenmeyin rezervasyon listesi full, rezervasyonsuz girilmiyor. – Beach saat 2 gibi dolmaya başladı. 5 sırasında başlayan happy hourla birlikte iyicene renklendi. Saat 5’e kadar etraftaki en şişko (38 beden) ve yaşlı insan bendim sanıyorum. Happy hourla birlikte şişman insan sayısı  biraz artsa da, yaş ortalaması gittikçe düştü. Biz de yavaş yavaş döndük. simple smile Sık sık, Az az Çeşme Beach oldukça şık, şezloglar çok çok rahat, yemekler diğer beachlere göre oldukça iyi. Denize gelince, bizim gittiğimiz gün lodostan ötürü bulanık ve yosunlu idi. Daha kötüsü, kalıcı bir sıkıntı, kumsal-deniz birleşim kısmında yer alan taşlardan ötürü deniz girişi baya rahatsız. Benim beklentilerimi sadece yemek konusunda karşılayan ve Fırat’ın deyimi ile Happy Hour Beach’i olan bu beach, gençlik için bir hazine değerinde olabilir.

Fly-inn

 Sık sık, Az az Çeşme

Beache gitmekte bir hayli geç kalmamızdan ötürü (13:00), Altınkum’da yer alan ve 40.000 kişi kapasiteli bu beach’i tercih ettik.  Gerçekten de bir hayli büyüktü. Marrakech gibi tahtaların üzerinde güneşlenebileceğiniz yatak görünümlü şık şezlonglar ve yanınızda buzların içersinde içkilerden mi, Babylon gibi çimenlerin üzerine konulmuş minderlerde yatmaktan mı, yoksa Ramo gibi kumsaldan mı hoşlanıyorsunuz? Fly-inn’de ne isterseniz var! Seçim yapma zorluğu sadece bu kadarla da kalmıyor. simple smile Sık sık, Az az Çeşme Cafesi, balık lokantası, waffle gibi tatlı sunan büfesi, 2 barı ve Tektekçi ile sizi beach’in içersinde bile kararsızlığa sürükleyecek kadar zengin. simple smile Sık sık, Az az Çeşme  Yemekler nefis olmasa da, menüdeki resimlerden iyi. Döner fena değil, frozenlar nefis. Ayrıca mısırın yanında verdikleri kürdanla kalbimi çaldılar. Denize gelince Before Sunset’teki taş problemi burada da vardı ve pek hoşuma gitmedi doğrusu.

 Sık sık, Az az Çeşme

Propaganda:

Alaçatı 11’in biraz ilerisinde yeni açılmış olan bu beache henüz gidemedim. Alaçatı’nın denizini seçdiğim için denenebilir olarak görüyorum. İlginç olarak şezlongların önüne kasalar koymuşlar. Gönül rahatlığı ile denize girip sahilde yürüyüş yapmak isteyenler için. Bana soracak olursanız sakınan göze çöp batar.

3.Restoranlar ve Yemek

Ferdi Baba (Şifne) ve Tuval (Alaçatı) klasik fakat güzel seçimler. Alaçatı Port’taki Kydonia herkes tarafından beğenilmese de benim favorilerimden biri.

Bu senenin ilk tatilinde ancak keşfettiğim ve henüz sadece tatlı yiyebildiğimiz Alaçatı’nın içerisindeki Yaya, lezzetleri ve ortamı ile beni büyülemişti.

Son tatilimizde ise, Kapari Otel ve Bazen Alaçatı’nın kurucularının birlikte açtığı, yazının başında bahsettiğim Hacı Memiş’te yer alan Kapari Bahçe’yi tercih ettik. Nefis bir ortam, enfes bir menü! Ancak yemekler yorumların ve menünün beklentilerimi yükseltmesinden ötürü hayallerimdeki kadar mükemmel değildi. 10 üzerinden 7 verdim!

 Sık sık, Az az Çeşme

Mancar, Asfalya ve Alancha ise aklımda kalanlar.

4.Gece Hayatı:

Geceleri pek çıktığımızı söyleyemeyeceğim. Çeşme gece hayatı ile ilgili tek bildiğim Eran’ın çok şirin uyuduğu ve ara sıra horladığından ibaret!

Sık sık, az az’cı Sandru

PS: Yemek ve sosyetik beach rezervasyonlarınızı önceden yapmayı unutmayın.  Beach’te en az bir kere mutlaka midye yiyin. Dost Pide’ye uğramadan dönmeyin.

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?