Patateste Top 8

Aşağıdaki yazıya, parmesanlı patatesler bence top 5’e girer, henüz böyle bir listem yok demiştim ve der demez top 5 patates listesine hangi patateslerin girmeyi başarabileceği kafamı kurcalamaya başladı. Ve böylece istemeden bir liste oluşturmuş oldum. Şimdi söz verdiğim gibi sizinle bu listeyi paylaşıyorum!

1. Letonya’da Riga’daki LIDO isimli çok ucuz ve muhteşem traditional yemekleri olan bir lokantadaki , ikiye ayrılıp fırınlandıktan sonra, üzerine tam olarak ne olduğunu bilmediğim, beşamel kıvamında fakat beşamelden kat kat güzel sosla servis edilen, Riga’dayken her gün en az 1 defa yediğim patatesler. Maalesef, Letonya gezim esnasında bir blog yazarı olacağımı bilmediğim için bahsettiğim patateslerin direk olarak resmi yok. Biraz flu olmakla beraber, internetten indirdiğim LIDO patates çeiştlerini sizinle paylaşıyorum. Keşke kolayca tadabilme şansınız olsaydı, ne demek istediğimi anlardınız…

 Patateste Top 8
2. Evde kızartılmış patatesler.. Hepimizin bildiği, annelerin kızarttığı paptesler.. O azıcık yağ ile tefal’in makinesinde yapılanları demiyor. Normal tavada bol yağlı olanları diyorum.
 Patateste Top 8
3. “16!” isimli blog yazımda da anlattığım gibi, yemek için uğuruna Bursa’ya gittiğim, Bademli Et Mangaldaki üzeri hafif yağlı, biraz da sarımsaklı yoğurtlu patates… Bursa’ya giderseniz, ve daha önce gidip İskender yemişliğiniz varsa, bu sefer de Bademli Et Mangal’da yoğurtlu patates eşliğinde kendin pişir- kendin ye olayına girmenizi tavsiye ederim.
 Patateste Top 8
4.  No name patates cipsleri. Adada bakkallarda ve doğa şarküteride satılan isimsiz, ne idiü belirsiz, şeffaf poşetlerdeki, muhteşem cipsler. 
                                             Patateste Top 8
5. 5 numarada söz verdiğim gibi, Funfatale’in parmesalı kızarmış patatesleri.. Maalesef resmi mevcut değil ama gidin, görün ve yiyin!
6.İnce ince doğranmış, beşamelli, düğünlerde balıkların yanında garnitür olarak servis edilen patates. Bulduğum resimdeki pek ince doğranmış değil ama anlamışınızdır hayalimdekini…
 Patateste Top 8
7.Liz Abuaf’ın kroketi ;)) Melih’e bir kız arkadaş bulabilmek için kaynana olarak her konuda elinden geleni ardına koymayan -sadece kroket değil çeşit çeşit numara var liz’de- Liz’in muhteşem kroketi 7 numarayı süslüyor.
 Patateste Top 8
Liz seni patates resimleri ile aynı kategoriye
koyduğum için pardon!!
kesinlikle kötü bir niyetim yok..

Kroketler için ellerine sağlık!

8.Ve son olarak, Ortaköy kumpiri
 Patateste Top 8
Ağzım sulu, karnım aç, gözüm aç, yüreğim aç, beynim aç (izleyenler anlarlar; burası Aşk-ı Memnu’ya bir göndermedir.) kısaca açbilaç bir şekilde yatıyorum. Sizin vücudunuzda da benzer etkiler uyandırdıysam, beni bağışlayın..
Potato-phile Sandru
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?