Kuzguncuk’ta Bir Pazar

Herkese Hayırlı Pazarlar,

Bugünümün kaydadeğer bir kısmını Kuzguncuk‘ta geçirdim. Hem gitmeden evel okuyup öğrendiğim, hem de gezip gördüğüm her şeyi anlatacağım ki, bir gün Kuzguncuk hakkında bir tartışma açılır, konu da ‘çok okuyan mı yoksa çok gezen mi çok bilir’e gelirse eliniz güçlü olsun!

Kuzguncuk adı nereden geliyor?

Kuzguncuk adının kökeni ile ilgili 2 farklı görüş var ve bu görüşlerden hiç biri bu semtin isminin kuzgun kuşunun yavrusundan geldiğini söylemiyor. Oysa ki kargadan bile daha aklıllı olan bu bilge kuş ile ilgili bir efsane bence daha çok yakışırdı bu tarihi ve entel semtin isminin hikayesine. Varolan görüşler ise pek ilginç değil, biri eski adı Kosinitza’dan türediğini söyler, biri de Kuzgun Baba isimli burada yaşamış bir adamdan geldiğini…

 Kuzguncukta Bir Pazar

Kuzguncuk’ta ne yapılır?

1) Fotoğraf Çekimi

Kuzguncuk’ta en sık yapılan şey, eski evlerin olduğu bozulmamış sokaklarda fotoğraf çekimi :)) Öyle ki bir evin kapısında, bu evin önünde ticari fotoğraf çekilemez diye bir tabela vardı. Bir gelin ve damat düğün fotoğrafı çektiritorlardı semti gezerek. Bir de blogger kız vardı. Semte pek uygun olmayan kıyafetlerini giymiş, fotoğrafçısını yanına almış boy boy poz veriyordu sokaklarda. Ben de kendimi bu furyaya kaptırdım. Makine olmasa da, verdim telefonu Eran’ın eline ve pil bitene kadar şahane fotoğraflar çektirdim. Fotoğrafları görünce, neden makinesini kapanın buraya geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

 Kuzguncukta Bir Pazar

 Kuzguncukta Bir Pazar

2)İbadet

Kuzguncuk’ta sık yapıldığını düşündüğüm bir diğer şey ise ibadet! Evet evet, yanlış okumadınız ibadet! Farklı kaynaklar; 3 ‘e varan kilise, yine 3 varan sinagog ve 2 adet de camiiden bahsetse de biz 1 camii, 2 kilise, 1 de sinagog görebildik! Ne olursa olsun, küçücük semtte ibadet etmek isteyenler için çok sayıda seçenek sunulmuş.

 Kuzguncukta Bir Pazar
Kuzguncuk ibadethaneleri: Camii, kilise ve sinagog

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ibadet ederken dikkatler dağılmasın diye olsa gerek, sinagogun camları özenle duvarla örülerek ilginç bir manzara elde edilmiş.

 Kuzguncukta Bir Pazar
Kuzguncuk Sinagogu

Kuzguncuk’tan ne alınır?

Kuzguncuk’ta ilginç dükkan ararsanız Bencil Dükkan ve Bir Kuzguncuk Dükkanı‘na göz atabilirsiniz. El yapımı bir sürü ıvır-zıvır bulabileceğiniz bu dükkanlardan, eviniz için orijinal parçalar alabilir, bir Kuzguncuk hatırası edinebilirsiniz. Bense küçücük bir şişesi 10 TL olan nar çayı almakla yetindim. Bir de vintage şeylerden hoşlanıyorsanız Evvel Zaman İçinde isimli 2. el dükkanına göz atın derim.

 Kuzguncukta Bir Pazar
Bir Kuzguncuk Dükkanı
 Kuzguncukta Bir Pazar
Bencil Dükkan

Kuzguncuk’ta ne yenir?

Biz öğlen yemeği için arada sırada aile yemeklerine gittiğimiz İsmet Baba‘yı tercih ettik. Burası aslen bir meyhane ve otobüste yapılan bayan yanı tercihini andırırcasına erkek erkeğe giden gruplar ile aile olarak gidenler farklı salonlarda ağırlanıyorlar… Manzara ve servis şahane… Yemeklere gelince barbunya plaki hariç mezeler gayet güzel ve çeşitli. O kadar ki gönlünüzce sipariş verdiğinizde ara sıcaklara gelmeden doyuyorsunuz. Balığı ise göz önünde bile bulunduramadık…

 Kuzguncukta Bir Pazar
İsmet Baba

İsmet Baba’nın girişinde, ilk görüşte içinizi burkan Aramızdan Ayrılan Dostlarımız isimli tabloyu göreceksiniz! Aman üzülmeyin… Biraz dikkat ettiğinizde aralarıdan ayrılan dostlarını öyle çok da sevmediklerini farkedeceksiniz…

ismetbaba21 Kuzguncukta Bir Pazar
Ayı Mahmut, Kabzımal Ahmet, Köfte Tuncer ve daha niceleri

Peki ya tatlı?

Tatlı için bir çikolatacı keşfettik… Lebosi Chocolate. Çeşit çeşit çikolatalar var. Biz curaçao’lu (kokteyl yapımında kullanılan curaçao aslen portakal çiçeği özü imiş ve rengi mavi olan tek gıdaymış.) ve muzlu çikolatalardan yedik. Tanesi 2,5 TL olan bu bir parçacık çikolatalar, diet yapanlar için ideal!

 Kuzguncukta Bir Pazar

Hoşgörü ve Dostluk

Gitmeden önce okuyacağınız her kaynak size Kuzguncuk’un insalarının hoşgörü küpü olduğunu söyleyecek! İnsanları iyi olan her semtte olduğu gibi etrafta huzurla gezen bolca sokak hayvanı var. Hem evleri çok güzel olan hem de hayvanları çok seven bu semt sakinlerinin yaptıkları kedi evleri de bildiğimiz kedi evlerinden farklı. Semt sakinleri bir katı strofor, bir katı ahşap, bir katı ise koliden oluşan triplex bir kedi evi inşa etmiş.

photo Kuzguncukta Bir Pazar

Kuzguncuk’u bir de kendi gözleri ile görmek isteyenler için, çok soğuk olmayan güneşli bir gün ideal olur simple smile Kuzguncukta Bir Pazar

Kuzuncuk Sandrucuk

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?