Köpeğimin Demosu Var!

Hello Gençler,

Az önce çok ilginç bişi geldi başıma. Ama bu olayı anlatmadan evvel size çok kısa köpeğimin huylarından bahsetmek isterim.

Bilirsiniz köpekler sahiplerine benzerler diye bir laf vardır. Benim de iki sene önce sokaktan edindiğim köpek yaşını başını almış, huyu suyu oturmuş bir halde ailemize katılmasına karşın, bana oldukça benziyor.

Köpeğim (yani ben de) gerçek bir tembel! Ucunda bir şey olmadığı sürece asla kıçını kaldırmıyor! Köpek dediğin hele de bütün gün evde kalmışsa sahibini kapıda karşılamaz mı? Yok… Bizimkisi benim yatak odamda uzanıyor… Ben eve gelince de yataktan ‘uuuuu’luyor. ‘Ben yatıyorum kalkamam, ayaktayken sen gel yanıma bir meraba de.’ tadında… Biraz ironik olucak ama köpek gibi gidiyorum ben de sonuçta!

Kendisine bir yığın numara öğrettim… Otur-kalk’ın dışında, dokun, pati ver, yat, öpücük ver, öl, takla at! Her şeyi yapıyordu ama ucunda bir ödül varsa…

Tamam psikoloji mezunuyum, conditioning’in ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum ve köpeğimin artık şartlanıp bu numaraları otomatik, ödüsüz olarak yapması gerektiğini de… Ama öyle olmuyor işte. Aklımda Pavlov’un yemek olmadan zil sesi ile ağzı sulanan köpeği, gözümün önünde ise benim yemek olmadan asla kıçını kaldırmayan köpeğim!

Bugüne kadar bi yandan bilgilerimi sorguluyor bir yandan da Smokin’i takdir ediyordum…Haklıydı hayvan, bi kazancı yoksa neden kıçını kaldırsındı ki? Ben ki kumanda uzakta olduğu için saatlerce Samanyolu TV izlemiş bir insanım, ben ki kumanda da 9 ve 1 tuşları birbirine çok uzak diye, 90’a basıp, sonra + tuşuyla 91’i açan insanım, en iyi ben anlamalıydım bana bu kadar benzeyen köpeğimi…

Yine de ‘Pavlov’un ve Tuğba’nın (köpek eğitmeni) bir bildikleri vardır, ha şartlandı, ha şartlanacak artık ödülsüz de yapacak.’ derken köpek iice işin ucunu kaçırmış…

Demin, biraz şu numaraları çalışalım diye mutfaktan peynir aldım. Yattı, öldü ama takla attıramadım gitti. Ben niye takla atmıyor bu köpek diye kara kara düşünürken, zil çaldı sosisli pizzam geldi! Elimde sosisi gören smokin komutsuz, kayıtsız, şartsız anında takla attı! Meğer tembelliği dışında pazarlık huyu da bana benziyormuş. Meğer 1 sene, 10 ayın sonunda, demo programı devreye girmiş, peynirle ancak örnek numaraları yapıormuş. Tüm numaraları görmek içinse artık biraz masrafa girip illa sosis vermek gerekiyormuş. Yine biraz ironik olacak ama ben de takla attırmak için köpek gibi verdim sosislerimin yarısını köpeğe… O da güzellikle (ya da pazarlıkla diyelim) oraya buraya, masaya atlamadan, sosisleri kapmış oldu! Kimin kimi eğittiği konusunda ise kafamda hala soru işaretleri var.

Kendiyle baş etmenin zorluğunu köpeğinde gören Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?