Kaçıranlar İçin L.A Dance Project

Günaydın tüm sanat severler;

Cuma akşamı İş Sanat’ta L.A Dance Project isimli bale gösterisine gittim. L.A Dance Project’i kuran ve yöneten adam aynı zamanda Nathalie Portman’ın kocası, Black Swan filminin kareografı ve 2014 yılında Paris Opera & Balesi’nin direktörü olacak adam.

Tabii ki biletleri kendi isteğimle almadım/ aldırtmadım. Hepsi Eran’ın annesinin işi. Hayır işin garibi, hadi biz bir komplo sonucu bu eyleme katılmak zorunda bırakıldık. Peki ya gösteride Dani (annemin sevgilisinin oğlu ki bale gösterisi olmayan Cuma akşamları beraber yeriz.) ve kız arkadaşıyla karşılaşmamza kaç puan?

Acaba hangi güç onları buraya itmişi?

Annem Cako’ya “Sandra bir bale gösterisine gitti, akşam yemeğe gelmicek.” dediğinde Cako da anneme “Ne var yani, Dani de bu akşam bale gösterisinde!” diye hava atmış mıydı?

Çocuklarının birbirinden habersiz aynı bale gösterisine gittiklerini öğrendiklerinde acaba ne hissetmişlerdi?…

Ben bu sorular üzerinde derinlemesine düşünürken, gösteriyi kaçıranlar için biraz anlatayım.

 Kaçıranlar İçin L.A Dance Project

Gösteri 3 bölümden oluşuyordu.

1.Bölüm: Baleye Giriş ve Gösteriyi Sevdirme:
Gösteri hakkında konuşma fırsatı bulduğum diğer 3 kişi (Ceylan,Dani ve Eran) de gösterinin bu kısmının en çok hoşlarına giden bölüm olduğunu beyan ettiler. Müzik olsun, hareketler olsun klasik baleye diğer bölümlere göre daha çok benzeyen bu bölümde herkes dans eden çiftin seviştiği konusunda hem fikirdi. (Yani sevişmeyi ifade ettikleri konusunda diyim.) Hatta dani ve eran bu yetenekli gençlerin boşalmayı anlatan hareketlerini bile farketmişler. Bu en doğal bir aktiviteyi anlatan gösteriyi hepimiz hayatın içerisinden bulmuş olacağız ki çok sevdik simple smile Kaçıranlar İçin L.A Dance Project

Ha bir de balerinin pamuklu donu da kimsenin dikkatinden kaçmayan bir ayrıntıydı. -puantiyeli olsa daha gerçekçi olacak olmakla beraber, bu detay da hayatın içersinden, en azından benimkinin :)-

2:Bölüm: Eleme:
Sadece bu gösteriye gerçekten gönül vermiş ve gerçekten dayanıklı insanların kalması, geri kalanların elenmesi için düzenlenmiş olduğuna inandığım bir bölümdü. Tüm karanlık ve iç kapatıcılığın, ilk 10 dakika sessizlik, sonraki 10 dakika fondaki tebeşir-tahta, çatal-tabak kombinasyonuna rakip bir ses gösteriyi tamamen izlenmez kılıyordu.

Gösteriyi izlemekten çok, tüm gösteri eğer bu bir sınav olsaydı nasıl yorumlardım diye düşünerek geçti. Bir ara herkes acaba bulaşıcı hastalık sonucu tek tek ölüyor olabilir mi diye düşünmeye başladım. Sonra acaba veba olabilir mi dedim içimden? Kaçıncı yüzyılı işledik ki en son derste derken kendime gelip en son bu tarz bir dersi 9 sene önce gördüğümü farkettim… Gösterinin bu bölümü içimdeki “analitik düşünme” dürtüsünü yıllar önceki Alman Lisesi öğrencisi günlerine götürerek etrafa yarın bunun hakkında “bir sınav yazacak olsam…” bakma boyutlarına taşımıştı.

3.Bölüm: Gay ve Biseksüel Balesi:
3. bölüm de kendi içerisinde 3 bölümden oluşuyordu. İlk bölümde kadın-erkek şeklinde olan ilişki çeşidi, 2. bölümde erkek-erkeğe ilişliye döndü. Ayrıca erkek-erkek-erkek gibi gruplar da vardı. Üçüncü bölümde “erkek erkeğe çok sıkıcıymış bu iş be…” diyerek diyen ve “bana göre” doğru yolu bulan balet ve balerinlerin kadın-erkek ilişkisine geri dönmeleri işleniyordu.

Bu gösteride ise diğerlerine göre zayıf, uzun ve oldukça beyaz bacaklı adamla, kısa kollu, kısa boylu kel adam görsel olarak dikkatleri üzerine çekenlerdi. Gösteri yorumları esnasında Ceylan “İyi ki hiç bir balet o kısa boylu adamla sevişmedi, çok rahatladım.” dedi. Dani ise beyaz bacaklı baletin önceden basketçi olduğunu fakat daha sonra gay olduğunu farkettiğinde basketi bırakarak baleye geçtiğini söyledi.

Benim ve diğerlerinin de yorumlarından anlayabileceğiniz gibi, “pamuklu don”dan, beyaz bacaklı adama biz Benjamin’in izleyicilere vermek istediğinden çok daha farklı şeyler aldık gösteriden simple smile Kaçıranlar İçin L.A Dance Project

Özür ve Teşekkür:
Sevgili Lina, bu biletleri bize hediye ettiğin için çok teşekkür ederim/ederiz. Böyle şeyler yazdığıma bakma, kıymetini biliyoruz ve bize bilet hediyor olmandan çok memnunuz, sakın bunlar anlamıyorlar deyip vaz geçme! Eski alışkanlık, ben gösteri esnasında neyi temsil ettiklerini, sanatsal boyutunu vs. iyice düşündüm zaten, ikna olmuyorsan sana detaylı olarak yorumlayıp anlatabilirim. simple smile Kaçıranlar İçin L.A Dance Project

Sanatsever (!) Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?