İlk Sevgilim Theodore

Hello Canlarım,

Bugün işsizliğin keyfini çıkartmak adına uzun zamandır gitmek istediğim oyuncak müzesine gitmeyi  başardım sonunda. Küçük sevimli bir müze. Tavsiyem Oyuncak Müzesi’ne gitmeniz, gezmek için bir saatten daha uzun bir zaman ayırmanız, 4 lira sesli guidelardan almanız, -toolet çok ilginç- mutlaka tuvalete uğramanız ve en önemlisi gezmek için yaz aylarını tercih etmemeniz. Eski bir köşk olduğundan klima takamıyorlarmış. Emin olmamakla beraber ısıtma sistemlerinin de iyi çalışmayacağını düşündüğümden eylül ve mayıs aylarını tavsiye edeceğim simple smile İlk Sevgilim Theodore

Oyuncak Müzesi’ni gezerken bence; deniz altı kılığındaki müze tuvaletinden, Hitler’in savaş öncesi propoganda amaçlı yaptırdığı oyuncak askerlerden, Mickey Mouse isminin aslında Micky Mouse isimli başka bir oyuncak fare kahramanından çalıntı olduğundan, Mickey Mouse’la Micky Mouse’u yanyana görmekten çok daha ilginç bir şey ile karşılaştım.

“Teddy Bear”in doğuşunun hikayesi ile…

 İlk Sevgilim Theodore


Konuyla ilgili hiç bir istatistiki bilgiye olmama rağmen gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, hemen hemen hepimizin bir oyuncak peluş ayısı,Teddy Bear’i olmuştur. (Peluş köpek, peluş kedi veya peluş başka bir hayvan hakkında bu kadar iddialı konuşamazdım ama) 

İşte neredeyse her çocuğun sahip olduğu Teddy Bearin hikayesi: Amerika Başkanı Theodore Roosevelt 1902 yılında Missisipi’de bir av gezisine çıkar. Ava çok meraklı olan Roosevelt’in karşısına gezi boyunca vurabileceği bir hayvan çıkmaz. Bunun üzerine başkanın karşısına (kimileri ağaca bağlandığını söylüyor, kimileri yaralı bir şekilde önüne atıldığını, kimileri yaşlı ve çaresiz diyor, kimileri yavru ve çaresiz) savunmasız bir ayı çıkarırlar. Theodore Roosevelt ayıyı vurmayı reddeder.

Bu hikaye Clifford Berryman tarafından Washington Post’ta karikatürize edilir.

 İlk Sevgilim Theodore

Karikatürdeki şirin ayı oyuncak üreticisi Morris Michtom’a ilham verir. Ve sevimli peluş ayılar üretmeye başlar. Ve şirin peluş ayılara Theodore Roosevelt’ten de izin alarak onun takma adı Teddy’yi takar.. Teddy 1900’lerin başlarında ortaya çıkışından bugüne kadar neredeyse her çocuğun kalbini fetheden bir oyuncak olarak gelmeyi başarmıştır.

 İlk Sevgilim Theodore

Bir başka deyişle -benden duymuş olmanızı istemezdim ama- senelerce bilinçsizce Theodore’a sarıldınız, hatta yanyana bile yattınız… Neredeyse hepinizin ilk ciddi ilişkisi Theodore simple smile İlk Sevgilim Theodore

Bu aralar Theodore yerine Eran’ı tercih eden Sandru  

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?