İlginc Bir Mimari

Hello gençler ve genç kalanlar,

Normalde bir olay aklıma geldikten sonra ya da birşeyi farkettikten hemen sonra bloga yazabiliyorum. Eğer üzerinden bir kaç gün geçtiyse, olay ne kadar ilginç olursa olsun yazasım gelmiyor. Ancak bu kez, en son gözlemle fırsatı bulduğumdan 2-3 hafta geçmesine rağmen, aynı hevesle size anneannemin Büyükada’daki evinin mimarisinden bahsetmek isterim.

Evin bir takım ayırt edici özellikleri:
1- 4 yaşında birinin çiziminden esinlenerek inşa edildiğini düşündüğüm bu ev aşağıdaki krokiden de görebileceğiniz gibi 5 odadan oluşuyor.
2- Evde koridor bulunmamaktardır.
3- Odalar arası geçiş kapılarla sağlanmaktadır. Yanyana olan tüm odalarda kapılar ile birbirine geçiş verilmiştir.
4- Banyo haric her odada en az 2 adet kapı bulunmaktadır.
5- Bir odaya düşen kapı sayısı (bkz. mutfak) 4’e çıkabilmektedir.
6- Odalar arası çok çeşitli kapılar ve 2 bahçe kapısı ile beraber her odaya en az 2 farklı yoldan gidilebilir.
7- Tüm bu henagamede banyo ise mutfağın içinde yer almaktadır.
8- Bir ebeveyn gece tuvalete kalktığında gidişte – ebeveyn odası -çocuk odası- mutfak- banyo, dönüşte iste banyo- mutfak- salon – ebeveyn odası kombinasyonunu kullanarak, gayet umursamaz bir görünümle bütün evin kontrolünü elinde bulundurabilir.

Nasıl oluyor diye, merak edenler için evin krokisini çizdim ve aşağıya ekledim.

 İlginc Bir Mimari
PS: Anne ve Lizet (teyzum) bu yazıdan lütfen Sara’ya(anneannem) bahsetmeyiniz ki, kendimi bahçesinde oyuncak tabak çanaklarla, içi su dolu leğenler içinde kulaç atan dalgıçlar ile oynarken hatırlayabildiğim, bu ilginç evde daha çok günler geçirme imkanı bulayım.
Hayatta bir şeylerin güzel olması için; her zaman mantıklı ve diğer örneklerine benzer olması gerekmediğini bilen Sandru
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “İlginc Bir Mimari

Sen ne diyosun bu işe?