Gelinler İçin Kaynana Rehberi I: Hitabet Sanatı

Herkese hayırlı akşamlar,

Bu yazıyı yazmak için konuştuğum bir çok gelinin her ne kadar kayınvalideleri ile fikirleri farklı olsada, bir kayınvalidenin evlenmeden gerçek kayınvalide statüsüne geçmediği ile ilgili hepsi hepsi hemfikir. Dolayısı ile Eran’ın annesi aram iyi olsa da şimdilik bunun belirleyici bir faktör olduğunu düşünmüyorlar. Bu yüzden özellikle belirtmek isterim ki bu yazı kendi üzerimden değil, kayınvalideleri ile araları farklı vaziyetlerde olan gelinler ile yaptığım gözlem ve konuşmalar üzerine şekillendirilmiş bir yazıdır.

semra kaynana simdi ne yapiyor 6715607 5921 m Gelinler İçin Kaynana Rehberi I: Hitabet Sanatı

Kayınvalide Mi Kaynana Mı?

Günümüz dilinde “valide” sözü “ana” sözcüğüne kıyasla çok daha mesafeli durduğu konsunda sanıyorum hepimiz aynı fikirdeyizdir. Buradan yola çıkarak “kayınvalide” sözcüğü için mesafeli, “kaynana” sözcüğü için samimi diyebilir miyiz? Pek sanmam. Kayınvalide sözü kulağa çok daha asil ve kibar gelirken, kaynana deyince, akla bir fitne-fesat, bir çirkeflik geliyor. Bu iş ya Türkçe’nin ya da kaderin cilveli bir oyunu.

Türkçe’nin cilveli bir oyunu olabilir çünkü Türkçe böyle faka bastırmayı seven bir dil. Misal estağfurullah “ay aşkolun olur mu hiç öyle, beni utandırıyorsun” gibi kullanıyor. Fakat kullanıldığı anlamın tam aksine “aynen öyle” anlamına geliyormuş ya. Ana en güzel bir aile bağını ifade ediyorsa ‘kaynana’ya bir oyun katayım bari gibi bir düşünce yatıyor olabilir bu işin arkasında.

Öbür taraftan, kaderin cilveli bir oyunu olabilir çünkü, gözlemim o ki yakınlaştıkça bu kaynanalarla, işin içine fitne-fesat, çirkeflik girmesi kaçınılmaz oluyor. Böylece “kaynana” kelimesi de kendi içinde bir oximoron yaratıveriyor. Ne kadar samimi, o kadar çirkef.

Tespitim, kayınvalidelerine saygı duyan, seven gelinlerin, kocalarının anneleri hakkında kayınvalide; illallah demiş olanların ise kaynana şeklinde bahsettikleri yönünde.

Sen Mi, Siz Mi?

Başta, “Çok memnun oldum, siz nasılsınız?” denilen kaynanaya ne zaman, “Tuzu uzatabilir misin?” denileceği gelinler arasında tam bir muamma. “Bana artık sen de” komutu gelene kadar kaynanama siz diyeceğim diye düşünebilirsiniz. Sevgili gelinler, size uyarım olayı bu noktaya getirmemeniz. Çünkü o komut asla gelmeyebilir.

Bireysel fikrim birine sonsuza kadar “siz” demenin bir sıkıntı yaratmayacağı yönünde. Senmiş, sizmiş pek takılmam ben o işe. Ama konu kaynanaysa iş değişiyor. Çünkü; teyzesine, ablasına kimsenin siz diye hitap etemdiği bu devirde siz diye hitap ettiğiniz kaynanaya, -örneğin adı Selma olsun-, “Selma Hanım” demeniz gerekiyor. E o da biraz garip kaçıyor.

Kendini bu duruma sokmuş gelinler, genelde kaynanalarını “şey” veya “öhö öhö” diye çağırıyorlar. Bazen de cümle kurmak için göz göze gelmeyi bekliyorlar. Benim gibi durmadan konuşan bir insan gözünde bu durum tam bir fiyasko.

Tavsiyem, ne yapacaksınız yapıp bu duruma en baştan bir çözüm getirmeniz yönünde.

Elin kadınına neden anne diyeyim şimdi?

Screen Shot 2015 03 23 at 12.51.01 PM Gelinler İçin Kaynana Rehberi I: Hitabet Sanatı

Bence de, niye anne diyesiniz! 16 yaşında gelin gittiyseniz, sizin üzerinizde anneniz kadar emeği varsa, amenna. Gerekiyorsa “ana” deyin. Ama 30 yaşında evleniyorsanız, bir de sizin gözünüzde kadın, sadece ilişkinizde problem niteliğindeyse, anne demek bence samimiyetten ziyade samimiyetsizlik oluyor.

Evlenmek için 2o’lerin sonunu, 30’ların başını bulmuş yeni nesil ise boş durmayıp bu soruna çözüm bulmuş. “Selma Anne” diyor.

Selma Anne’nin tercümesi ise: Annesin tamam, hatta pek fena da bir anne değilsin ki yetiştirdiğin çocuğu beğendim, koca diye bağrıma bastım. Bağrıma basmakla kalmadım, yatağıma da aldım. O derece iyisin… Ama benim annem değilsin, orada anlaşalım.

Bence yeterince adil.

Henüz bir kayınvalidesi ya da kaynanası olmayan; ona buna sen diyen, sayılı siz dediklerini de “sen” demekten beter eden Sandru

 

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “Gelinler İçin Kaynana Rehberi I: Hitabet Sanatı

Sen ne diyosun bu işe?