Gelinler İçin Kaynana Rehberi III: Koruyucu Faktörler

Herkese Şahane Haftasonları,

gelin kaynana Gelinler İçin Kaynana Rehberi III: Koruyucu FaktörlerBu hafta sonu, gelin-kaynana serisinin 3. yazısında -oradan buradan gözlemlediğim kadar- sizlere kaynanalarla iyi anlaşmanın ipuçlarını paylaşmak istedim. Zira, kaynanalarla anlaşamayan gelinlerin evlilikleri hüsranla sonuçlanıyor.

Henüz evli olmadığımdan, kaynanaları ile araları iyi olan sınırlı sayıdaki geline bu işin sırrını sordum. Zar zor bulduğum, kaynanası ile arası gerçekten iyi olan gelinlerin cevaplarını topladım. Görünüşe bakılırsa bu işin 2 yolu var. Ve sadece bu 2 yol çözüme ulaşabiliyor.

 

 

  1. Çapraz bağlar: “Ben her konuda senin gibi düşünüyorum. Senin düşündüğün gibi yapmadığımız ne varsa sorumlusu senin oğlundur.” Bu lafı bir motto olarak alan gelinler, adeta mutluluğa giden yolu bulmuşlar. Burada damadın beynini yıkayıp -ki bütün kadınlar bilir bu iş çocuk oyuncağıdır.- kaynananın beğenmediği ve ortak alınan her kararda sorumluluğu üzerlerine almalarını sağlamak esastır.
  2. Minimum İlişki: Bu ilişki türünde, ayda birden fazla görüşmemek, görüşüldüğünde mesafenin korunması ve damadın mütemadiyen “Merak etme, biz hallediyoruz.” cevabını vermesi esastır. Kaynana mümkün olduğu kadar eve alınmamalı, ziyarete gidilmeli veya tercihen dışarıda buluşulmalıdır. Eğer bu ilişki türünü önceden seçecekseniz, kayınvalidenize belki de siz diye hitap etmekte fayda olabilir.

Hangi yolu seçerseniz seçin, esas olan kaynanayı hayatınıza karıştırmamak, sizin ve eşinizin ondan bağımsız yeni bir çekirdek aile olduğunuzu kendisine hissettirmek esastır.

Dikkat!

Annesinin önceki yazımdaki kaynana türlerinden birine mensup olmadığını ve gelinle ilişkilerinin gayet iyi olduğunu iddia eden damatların sayısı bir hayli çok. Her ne kadar bu durum umut vaad edici gibi gözükse de, aynı damatların gelinlerinin, damatlarla aynı fikirde olmamaları şüphe uyandırıcıdır. Sizin kocanız da bu damatlardan biriyse, acilen gerçekleri göstermeniz ve yukarıdaki ilişki türlerinden birine geçmek üzere kocanızın beynini yıkamak için aksiyon almanız gerekmektedir.

Son not:

Tüm erkekler ve dolayısı ile tüm damatlar -ana kuzusu olsalar bile- evlendikleri kadınlar tarafından beyni yıkanılabilir zavallı canlılardır. İster anne olun, ister gelin, yanınızdaki adamı etrafıyla ilişkilerinde parmağınızda oynatmak çocuk oyuncağıdır. Gelinin, kaynanaya nazaran damatla daha çok birlikte olduğu göz önünde bulundurulursa; bir damat, annesini ancak gelinin istediği sıklıkta görür ve annesiyle ancak gelin istediği ölçüde samimi olur. Fakat bu beyin yıkama, parmakta oynatma işlemi için, gelinin kaynanayla rekabet içersinde olmaduğını damada göstermesi ve bu işi içten içe yapması esastır.  -bir de benim yaptığıma bakın, sırf siz kurtulun diye tüm kartları açık oynuyorum.- Kaynanaların da oğulları ile sağlıklı ilişkilerini sürdürmeleri için, akıllı davranıp gelinleri ile düzgün ilişkilerde olmaları esastır.

Henüz bu işlere bulaşmamış Sandru

***

Sevgili Lina (Eran’ın annesi),

Seni hem insan hem de Eran’ın annesi olarak çok seviyorum. Eğer bir gün kaynanam olursan, hangi türden bir kaynana çıkarsan çık seni çok sevmeye devam edeceğime, Eran’ın beynini senin hakkında asla kötü şeylerle doldurmayacağıma, sık sık görüşeceğimize söz veririm. Ama eğer, uğraşmak istemediğim durumlar olursa, onaylamadığınız şeyler için suçu Eran’a atabilirim. simple smile Gelinler İçin Kaynana Rehberi III: Koruyucu Faktörler

 

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?