Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

Herkese iyi akşamlar,

Gelinler İçin Kaynana Rehberi I: Hitabet Sanatı yazımın ardından serinin 2. yazısında  sizlere eğer evlenirseniz mutlaka karşılaşacağınız farklı kaynana türlerinden bahsedeceğim!

 1. “Eti kemiği benim, bundan gayrı gerisi senin” türü:

Genelde, uzak yerlerde, farklı şehirlerde yaşayan kaynanaların başvurdukları bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor “bundan gayrı gerisi senin!” yöntemi. Bu tür kaynanalar, genelde kendilerini ilişki “evlilik” aşamasına gelmeden belli ediyor. Kaynanalar, gelinler ile kısa sürede az veya çok bir samimiyet kuruyorlar. Ve oğullarının aciz olduğu konuları, gelinlere aktararak bu konuda sorumluluk almalarını bekliyorlar.

Eran’la ilişkimizin başında yaşadığmız bir olayı anlatayım. Bir gün, sanıyorum ki bu zamana kadar tüm alışverişlerini annesi ile yapmış olan Eran bana, alışverişe gidelim mi dedi. Başıma geleceklerden habersiz evet dedim. İstinyepark’a gittik. Arabamızı park ettik. Mağazaların olduğu kata çıktığımızda Eran bana “evet?” dedi. “Evet, ne?” dedim. “Hangi mağazaya giriyoruz?” dedi. Benim fikirlerimi önemsiyor, olabilir dedim. Bir mağazaya soktum. “Evet?” dedi. “Evet, ne?” dedim. “Ne deneyeceğim?” dedi. Bir kaç pantalon baktım. Baya bir model gösterdim Eran’a. “Evet?” dedi. “Evet, ne?” dedim. “Hangilerini deneyeyim?” dedi. Mağazadaki kıza Eran’ın kaç beden olacağını sorarken, bir yandan da üzerindeki pantalonun bedenine baktım. Doğru modelleri ve bedenleri eline tutuşturduktan sonra kabine girdi. -Kendi kendine!!!- Denedi gösterdi, denedi gösterdi. Tüm pantalonlar bitti. Kendi pantalonunu giydi ve kabinden çıktı. “Evet?” dedi. “Evet, ne?” dedim. “Hangilerini alıyoruz?” dedi.

O zaman çok garip gelmişti. Ama garip değilmiş. Kiminle konuşsam aynı durumda zaten. Daha bugün, yeri geldi, Nina’ya “siz nasıl alışveriş yapıyorsunuz Selim’e?” dedim. 5-6 parça sınırı var. Ben öncesinde bir department store’a gidiyorum. (Beymen, Boyner gibi farklı markalar satan büyük mağaza) Selim’in deneyeceği şeyleri seçip ayırtıyorum. Sonra Selim’le gidiyoruz, deniyor. dedi.

Bu konuya dair son bir hikaye: Bir gün, birlikte salata yapmaya niyetlendiğimiz Melih’e -arkadaş- salatalıkları kesmesini söyledim. “Nasıl keseceğim?” dedim. “Nasıl yemek istiyorsan öyle kes, bana farketmez.” dedim. Eblek eblek baktı yüzüme. “Küp küp kes o zaman.” dedim. “Nasıl kesilir küp küp?” dedi. Ben de aşçı değilim, çay demlemeyi bile bilmiyorum adam gibi. Ama salatalık kesmek?! Şaşırdım tabi. Yine de sustum gösterdim. Biraz kesti. Sonra ne dese beğenirsiniz? “Sandra ya, bunlar tam küp olmuyor, bir tarafları yuvarlak kalıyor!”

Bunlar ufak örnekler ama uzun lafın kısası, kaç yaşına gelirse gelsin, erkekler bazı konularda, çocuktan beter. Zaten bu tespiti yapan ilk kişi de değilim. Velhasıl durumu bilen, hele ki uzakta olup bu durumdan ötürü büyük kaygılar duyan anneler, oğullarının çiftleşmesi ile birlikte sonunda piyasaya bu sorumlulukları devredebileceği bir kız çıktığı için rahatlıyorlar. Kabaca ben bu yaşa kadar baktım, biraz da sen bak diyorlar gelin adaylarına.

Benim kanım, en temiz, en tehlikesiz, en iyi kaynana türünün bu olduğu yönünde. Zira bu resimde, kaynana geline güveniyor. Ve birlikte ortak bir amaç için -damadın refahı için- çalışıyorlar. “Ya neden ben damadın sorumluğunu üstleneyim, herkes kendi sorumluluğunu alsın!” diye bir çıkış ise yersiz. Yok öyle bi dünya! Beceremiyorlar işte bazı şeyleri, zorlamayın.

Henüz emin olamasam da Eran’ın annesinin konu ile ilgili göndermiş olduğu resim, bana yakında onun da bu türün belirtilerini göstereceğine dair ilk sinyalleri verdi simple smile Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

Screen Shot 2015 03 24 at 8.10.34 PM Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

Hiç bir zaman, gerçekten bir Patek Philippe’e -saat- sahip olamassın; sadece bir sonraki nesil için ona bakabilirsin!  (Eran bir Patek Philippe değil işte ama herkes kendi çocuğunu kıymetli görür, müdahele etmedim ben de duruma)

2. “Eti kemiği benim, ey gelin sen nerden geldin?” türü:  

Güzel Türkçe’mizde ‘evladiyelik’ diye bir laf var. Temelli, sonuna kadar anlamına geliyor. Çok kafa yormaya gerek yok, bu lafın kökü ise ‘evlat’. Bahsettiğimiz kaynana türü, evlatlarını, sonuna kadar evlat olarak görürler ve paylaşmaya da çok niyetli değildirler. Bu tip anneler, seçilen gelini beğenmemiş gibi gözükse de, suçu kendinizde aramanıza gerek yok. Zira, asıl sorunları gelinle değildir. O veya bu sebepten, içten içe oğullarının evde kalmalarını, kendine kalmalarını istemeleridir. Bu tip kaynanalar, en iyi ihtimalle artık bir gelinleri olduğu gerçeğini kabullenirler, fakat -kimse boşuna yorulmasın- gelinlerini asla kabullenmezler.

 Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

2b. Bu türün, bir alt başlığı olarak “Anasına bak kızını al! Kendi kızına bak, o gelini alma!” türünden de bahsedebiliriz. Bir oğlu bir kızı olan kaynanalarda görülme ihtimali olan bu türü şöyle açıklayabiliriz: Gelinler de çok iyi bilirler ki, anneler kızlarına bayılırlar. Onların en güzel, en iyi, en becerikli oldukları konusunda tüm kız anneleri hemfikirdir. Eee, kaynananızın da böyle hastası olduğu bir kızı var diyelim. Oğlunun da en az kızı kadar iyi bir gelini hak ettiğini düşünür. Kimsenin kızı kadar iyi olamayacağını göz önünde bulundurursak baştan kaybettiniz demektir. Bu yüzden “görümce” kaynanadan bile daha tehlikelidir. Karakterini geçin, sadece varlığı ile bile ilişkinizde huzursuzluk yaratabilir.

3. “Kimse kusura kalmasın. Damat da, gelin de, torun da, artık hepsi benim” türü:

Bana kalırsa, en çekilmez tür bu tür kaynanalar. Sizi de kıyafet seçemeyen, salatalık kesemeyen oğulları gibi zannediyorlar. E tabi, ailenin en yetkin kişisi olarak her duruma müdahele etmek istiyorlar. Evin dekorasyonundan pişen yemeklere, çocuğunuzun yetiştirilmesinden yeni kuracağınız ailenin dinamiklerine. Tamam güzel bir sahiplenicilikleri oluyor ama her şeye de karışıyorlar.

Onlar için “yakın” olmak her şey olduğu için, bu kaynana türünün en belirgin özelliği, alt kattaki daireyi gelin ve damat için kiralamaları. Eğer damat ve geline bir daire tutacak gücü yoksa, kendi evini onların seçtikleri dairenin altına taşımaya hazır oluyorlar. Bu tür hakkında duyduğum en uç örnek ise kız istemeye yüzük kataloğu ile gidip, kız verilmeden önce beğendiği ve almayı planladığı modeli geline göstermek. Yani yüzük bile onun simple smile Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

Bu tip kaynanalarla baş etmek neredeyse imkansız. Önerilen ise, bahane bulup mümkün olduğunca uzak bir yere taşınmak. Sınırları iyi çizmek, gerekirse damada sınırların üzerinden bir daha, bir daha geçmesi konusunda baskı yapmak ve o kadarını hayatınızdan uzaklaştırabileceğiniz kadar uzaklaştırmak.

Screen Shot 2015 03 24 at 8.30.47 PM 300x260 Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

 

4. En iyi kaynana türü: Hayatta Olmayan Kaynana

Dürüst olacağım. Konuştuğum bir çok gelin adayından en iyi kaynana türlerin hiç birine dahil olacak kadar takati olmayan yaşlı, hasta veya da çoktan öbür dünyaya göç etmiş kaynanalar olduğu ile ilgili sinyaller aldığımı belirtmek durumundayım. Bana biraz fazla zalim geldi ama kimin ne yaşadığını bilemeyiz.

5. Kural dışılar: 

“Ben oğlum için en iyisini isterim. Oğlum da kendi için en iyisini bilir. Karışmak bana düşmez ya, yine de anandan helal süt emmiş bir kıza benziyorsun. Çocuğun turşusunu kuracak halim yok ya, al senindir. Oh, evlendirdik çocuğu, ben de rahat ettim. Gözüm açık gitmem artık. Kızım, sen de çok yorma kendini. Bırak n’apıyorsa yapsın, koca eşek oldu! Sen enerjini çocuğuna sakla! Ha bu arada yeri gelmişken, çok da karışmak istemiyorum ama bir torun da fena olmazdı.” şeklinde düşünürler.  Arştırmalarıma göre, yok denecek kadar az rastlanan bir türdür. Az bulunan her şey gibi çok kıymetlilerdir. Tavsiyem, kocanız sizi aldatsa da, dövse de ayrılmayın o kaynanadan, aman, kocanızdan.

Kaynananın türünü damadın yapılış amacı belirliyor!

Derinlemesine yaptığım analizler sonucu, kaynananın türünü belirleyen en önemli faktörün damadın yapılış amacı olduğuna karar verdim.

  • Eğer bir damat, “Çocuksuz ev mi olur? Köylü milletin, çocuk evin efendisidir! Ne yani bizim ev efendisiz mi kalsın?” mantığı ile yapılmışsa 1. türe yani “Eti kemiği benim, bundan gayrı gerisi senin” türüne mensup oluyor.
  • Eğer bir damat,  yaşam amacı olarak yapılmışsa anne “Eti kemiği benim, ey gelin sen nerden geldin?” türünde bir kaynana oluyor.
  • Eğer bir damat, genlerin en iyi şekilde devamı için yapılmışsa,  kaynana da ömrünün yettiği kadar bu sürece dahil olmak istiyor ve “Kimse kusura kalmasın. Damat da, gelin de, torun da, artık hepsi benim” tarzı biri oluveriyor.
  • Son olarak eğer bir damat, yaşımız da epey oldu, bu yaşta bize iyisinden bir hobi lazım diye yapılmışsa, yaşlı veya ölü bir kaynana oluveriyor.

İyisi mi siz çıkmaya başlar başlamaz erkek arkadaşınıza “Ya seni neden doğurmuşlar?” diye bir soruverin. Biraz garip kaçabilir ama baştan önlem almakta fayda var.

İlk sinyalleri direkt Eran’ın annesinden alan Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “Gelinler İçin Kaynana Rehberi II: Farklı Kaynana Türleri

Sen ne diyosun bu işe?