Dolu dolu bir salı!

Bir gün daha dolu dolu geçti! İşten çıktıktan sonra eve gittim. Evde “cuma akşamı” yemeği vardı. Aksel Konfino beni arayana kadar da hiç neden salı günü evimizde cuma akşamı yemeyği yendiğini sorgulamamıştım!!! Aksel “napıyosun?” dediğinde kafamda bir ampul yandı ve birşeylerde gariplik olduğunu anlayıverdim. Haberiniz yoksa -ki gördüğünüz gibi benim yoktu- dün Şavuot‘muş. Yani Musa’nın Tora’yı (Tevratın tablet hali diye açıkliyim gayriyahudi okuyucular için) Sina dağına çıkıp aldığı günmüş.
 Dolu dolu bir salı!
Bu gün herkesin tüm hisleri açılmış. (Görmeyenler görmeye, duymayanlar duymaya başlamış. Zaten herşeyi yapanların tüm hisleri kuvvetlenmiş. Hollanda experience’larıma dayanarak söylüyorum ki space cake yiyince de öyle oluyor! Gerçekten!!) Ve eğer istersek bizim de hislerimiz açılabilirmiş. Ruhumuz arınırmış!! Hatta “Ruhsal Detox” diye başlık atmış Şalom. Ama bunun için pesahtan itibaren 49 gün süren bir çalışma yapmak lazımmış ki, -ben bırakın yapmayı, okuyamadım bile-bu da insana “boşver ben böyle de yaşarım” dedirtiyor. Ben okuamadım da, illa okiycam derseniz: http://www.salom.com.tr/news/detail/15294-7-haftada-ruhsal-detoks-Ruhsal-gelisim-icin-49-gunun-onemi.aspx

1977 yılında, Şavuot’ta Vedat (ablamın kocası) doğmuş. Böylece her sene Şavuot’ta vedat’ın doğum günü ibrani takvimine göre kutlayabiliyoruz. (Zaten ablam Rosh-hashana’da , emir’de Scot’ta doğdu. ‘Sadece bayramlarda doğacak kadar dindar bir aileler.’ diyebiliriz.) Ve vedat’ın doğumgününü kutladık…

 Dolu dolu bir salı!
Happy Birthday Vedat, Emiriko’yla ve Ritayla da
 beraber çok güzel senelere!
Yemek bitti, misafirler gitti. -portekizden de misafirlerimiz vardi.. acaba breziya mıydı?!- Özellikle bayramlarda çok international bir evimiz var =). Karenik beni evimden aldı, nina’ları aldık veee Berry ve Margu’nun nişanına gittik. Ben zaten onlara pasta kesmiştim, onların nişanını kutlamıştık, ama yetinmediler!! Şaka 😉 Berry bu aralar çok seviyorum seni, nefis bi insansın.. ama yine de nasihat etmeden geçemiycem: “margo’ya iyi bakasın!”
 Dolu dolu bir salı!
İşte Mutluluğun Resmi!
Hayatınız boyunca güldürün birbirinizi!
Allah tamamına erdirsin!
Darısı başımıza!
Ben olsam hazır o kadar genci bir arada bulmuşken ufak bir 19 Mayıs töreni de yapardım… Ama napalım artık… Akşam mojo ekürimle yine Mojo’da olacağım! “Yoo, my mojo is still workin!”
Salıya derler sallanır.
Ama bunu diyenler yanılır.
Lütfen okuyun şiiri
Israr ediyorum, sorgulamanız için bu söylentiyi!
Shavuot’tur dünkü bayram
Acımaz artık hiç ruhumdaki yaram
Lütfen iyi bak Berry Margo’ya nişan ertesi derim
Lakin zaten iyi bakarsın bilirim.
Anneler için en güzel zaman,
Nasıl sevinirler çocukarının doğduğu an.
Mutlaka elyan için de en mutlu gün dündür,
Aslan oğlu Vedat’ın doğum günüdür!
Doğrudur ki kutlayamadık 19 Mayıs’ı
Ilımlı bir bahar dilerken, derim ki unutmayın ilk harflere bakmayı.
Akrostiş uzmanı Sandru
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?