Dedelerin Dedesi Dardar Dede

Herkese Hayırlı Günler,

Bu akşam bizim evde “Dardar” var.  Bunu söylediğim çoğu kişi “Dardar ne?” diyor. Bundan 7-8 sene önce ben de ilk duyduğumda öyle demiştim. Dardar dünyanın en tonton dedesinin adı. En azından benim hayalimde öyle simple smile Dedelerin Dedesi Dardar Dede Size Dardar Dede kim, ne iş yapar ve neden hayatımda bu kadar önemli bir rolü var onu anlatayım.

Kimdir Bu Dardar Dede?

Eski zamanların birinde, bir kadının çocuğu kaybolmuş. Kadın ne yaptıysa çocuğunu bulamamış. Her yeri aramış, bol bol dua etmiş, falcılara gitmiş, ne fayda… Çocuğunun özleminden geceleri uyuyamıyormuş ama bir gece daldığı bir anda rüyasına bizim tonton Dardar Dede girmiş. Acılı kadına demiş ki “Merak etme, 3 gün sonra çocuğun gelecek.” Kadıncağız da, “3 gün sonra çocuğum gelirse dile benden ne dilersen!” demiş. Dardar Efendi ne istese beğenirsiniz. “Bol soğanlı, mercimekli bir bulgur pilavı çekti canım.”  Oh oh, Dardar Dede’ye bak sen.  Rüyaları ziyaret eden koskoca ak sakallı dede olmuş. Hala yemek peşinde. Ne yalan söyleyeyim, kendisine kanımın ısınmasının bir sebebi de bu simple smile Dedelerin Dedesi Dardar Dede Ben de rüyalara giren ak saçlı bir nene olsam; şöyle nutellalı çilekli bir krebe hayır demezdim. Neyse, kaldığım yerden devam edeyim hikayeme. Bizim kadın da, dedim ya tam uyumuyormuş heralde aklı yerinde sayılır. “İyi de dedeciğim, sen bir rüyasın nerden bulup da vereceğim ben bulguru sana?” demiş. Dardar Dede, “Sen yap pilavı komşulara, ihtiyacı olanlara dağıt, dertlenme.”demiş. 3 gün geçmiş, kadının çocuğu gelmiş. Kadın da mercimekli bulgur pilavını yapmış, ona buna dağıtmış. Yiyenler, kadının yaktığı ve sönene kadar yanan mumadan kendi mumlarını yakıp hemen söndürerek dilek dilemişler. Dilekleri oldukça pilav yapıp, kenarına mumu yakıp, eve milleti çağırmışlar. Eve gelenler o mumdan, kendi mumlarını yakıp, hemen söndürürken dilek dilemişler falan filan.. O günden sonra da saadet zinciri gibi bu hikaye uzayıp gitmiş.

Önemli Olan Niyet!

Bizim hayatımıza Dardar’ı sokan Ayşegül’dür. (Berkman) İlk Dardar’ımızı hatırlıyorum. Ayşegüllerin evindeyiz. Şahane bir sofra, bol bol alışveriş… Ama en önemlisi inanılmaz bir heyecan. Konu hakkında bizden daha fazla bilgisi olduğunu düşündüğümüz Ayşegül’ün annesini, 5 dakikada bir arayıp müthiş(!) sorular soruyorduk. Eee, kızın mı var derdin var.

8686324c 6569 424a 87f8 699eb9d05e34 Dedelerin Dedesi Dardar Dede* İlla somut bir şey mi dilemem gerekiyor? Şimdi ben mesela huzur diledim, sonra ne zaman dardar dedenin huzur getirdiğini anlayıp evimde Dardar yapacağım?

* Zaman sınırı olan bir şey dileyebilir miyim? Mesela yaza kadar şu olsun! gibi?

* Birden fazla dilek dileyebilir miyim? İstediğim kadar dilesem? Bir sınırı var mı?

* Yeteri kadar mum yoksa, bir mumda iki dilek dileyebilir miyim? Dilekleri bir şekilde birleştirsem mesela, x olduktan sonra y’nin olmasını diliyorum gibi, olur mu?

* Dilediğim dileklerden biri olmazsa, diğeri olursa ne yapmam lazım? Arkdaşlarımı eve çağırmalı mıyım yoksa, bir seferde dilediğim dileklerin tümünün gerçekleşmesini mi beklemem gerekir?

* Kendi mumumdan yeni bir dilek dileyebilir miyim peki?

Zavallı kadın, bıkmadan usanmadan her sorumuza cevap vermeye çalışmıştı. En sonunda dayanamayıp “Kızlar, önemli olan niyet! Siz temiz kalple, iyi niyetle dileyin dileklerinizi gerisi hallolur” demişti. Önemli olan niyet kısmını kendimize bir Dardar mottosu olarak belirledik. Yasin okunurken pişirilmesi gereken, ardından Dardar Dede için Fatiha okunması gereken ve yenilirken hiç konuşulmaması gereken Mercimekli Dardar Dede Bulgur’u, önemli olan niyet diye diye Bulgurlu Ev Partilerine dönüştü. Sofra da çoğunlukla mercimeksiz bulgur pilavının yanı sıra bol çeşit bulunan, içinde duaya yer olmayan, şaraplı dedikodulu ve bol dilekli Dardar Dede Partileri.

Vallahi bu durum Dardar Dede’nin de hoşuna gitmiş olacak ki, gık demeden tüm dileklerimizi yerine getirdi. Öyle Telli Baba, Hz. Yuşa, Mevlana vs gibi değil. Adamın (Dardar Dede) dilek gerçekleştirme skoru %100. Böyle bir baba, ak sakallı dede, bir türbe görmedim ben. Hayırlı mı değil mi sorgulamıyor ya, ne diyorsan ikiletmeden yapıyor adam ya. Çok kıyak bir dede simple smile Dedelerin Dedesi Dardar Dede Hulusi Kentmen’le kapışır, öyle diyeyim.

Girdaba Dikkat!

Dardar Dede Partilerimiz ile ilgili en büyük yaşadığımız dert; kendi mumumuzdan da dilek dilememiz ve partiye sürekli aynı kişileri çağırmamız. Ben yapıyorum pilavı, kızlar geliyor. Sonra kızlardan biri yapıyor, ben dilek diliyorum. O olunca ben bir daha yapmak zorunda kalıyorum. Dile kolay, 9 kızız… Sürekli birinin dileği gerçek oluyor, hadi baştan dilek tutalım. Evde ki, Dardar Dede mumu sayısının haddi hesabı yok. Bir Dardar girdabına girdik, çıkmak mümkün değil. Siz siz olun, iradeniz varsa kendi mumunuzdan dilek dileyip durmayın. Ve hep aynı arkadaşlarla girdaba girmektense Dardar Dede’yi biraz da yeni kızlarla tanıştırın. Seviyor belli ki adam simple smile Dedelerin Dedesi Dardar Dede

Bütün Kızlar (ve Dardar Dede) Toplandık! Sorduk Neden Yıprandık?

günRecep Ivedik 3.avi 000215680 Dedelerin Dedesi Dardar Dede

Dardar Dede’nin aslında dileklerimizi gerçekleştirmekten başka amaçlara da hizmet ettiğini söylemekte fayda var. Bir kere, dilek tutuyoruz. Elinize her biri için dilek dilemeniz üzere, 5-6 tane mum verildiğini düşünün. Gerçekleştirecek ak sakallı dede var. Kendinizi dinliyorsunuz ve hayatta gerçekten ne istediğinizi düşünüyorsunuz. Bu yoğunlukta, bazen bu tatsızlıkta, insan dilek dilemeye hak bile görmüyor kendinde. Dardar Dede sağ olsun, ne kadar şükredecek durumda olsak da dilek dilemek, kendimiz için fazlasını istemek için yol yapıyor bize.

Sonra hazır bir araya gelmişken her birimizi tek tek karşımıza alıyoruz. Ve o kişi için dilek diliyoruz. Seni dışardan gören 8 kişinin senin için dilemesi müthiş bir farkındalık sağlıyor insana.

Bunun yanı sıra, arkadaşlarla görüşmenin en tatlı bir bahanesi. Dileyecek çok dileği olan arkadaşlar, genelde Dardar Dede pilavını kaçırmak istemiyorlar ve normal vaktin üzerinde bir katılım sağlanıyor.

Dardar Dede’nin Faydalarını Saymakla Bitiremeyen Sandru

Dardar Dede’den Sosyal Sorumluluk Projesi Talebi

Sevgili Dardar Dede,

Bugün eminim ki, 10’ca dileğimizin yanı sıra hep birlikte, insanların birbirini sevmelerini, politik sebeplerden ötürü boku bokuna ölmemelerini, birbirlerinin “yaşama” hakkına saygı göstermelerini, artık huzurlu bir Türkiye ve huzurlu bir dünya olmamızı dileyeceğiz. Bizi kırmayıp onca işinin yanında bu işi bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında değerlendirebilirsen ve bir de durumdan ötürü öncelik verebilirsen çok seviniriz.

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?