Circle Of Life

Yaşam etrafında dönüp duranlara…
Kırmızı ette sorun yok da, çocuklar 2-3 yaşlarında hayvan ve yemek isimlerini öğrenirken bazılarının çakışması üzerine oldukça şaşırıyorlar. Benim yeğenime de olmuştu. Bir gün; az önce teyzusunun gıt gıt gıdakladığını söylediği “tavuk”u, az sonra anneannesi masaya tam ağzına layık bir yemek olarak getirmişti! Yeğenim hemen durumu fark edip sorgulamaya başlamıştı. Gıt gıt gıdaklayan tavuğu mu yiyoruz dediğinde anneannesinin verdiği cevap karşısında en çok ben -teyzusu- şaşırmıştım! ” Teyzun sana tavuğunu yedirirken bunu anlatacak!” Bir yandan çocuğa yemek yedirmek zorunda kalmak mı, hayatın acı gerçeklerinden bahsetmek durumunda olmak mı daha kötü acaba diye düşünüyordum. Bir yandan büyük bir metanetle yaşam döngüsü, besin zinciri gibi olguları anlatıyor, tavuk yediğim, yedirdiğim için hiç pişmanlık duymuyor, bilakis annemin dediği gibi tam ağzıma layık olduğunu düşünüyordum.
Nitekim bu olaydan 3-4 sene sonra; gezi parkının eylemlerinin ilk günü, henüz kimse uyanmamışken, parkta 300 kişilik bir grupken; “Ben hayvan hakları için burdayım!” diye söze başlayan adam bile hislerime dokunmayı başaramamıştı. Konuşmasının başında “burası avm olursa sokak kedisi, köpeği ve kuşların hali nice olur diyecek..” diye düşünürken ben, “Doğayı korumak için burdayız ama siz arkadaki köfte ekmekçiden köfte alıyorsunuz. Doğa bir bütündür, hayvanları yemeyin!” diyen adamın konudan çıkmak ile kalmayıp ziyadesiyle saçmaladığına kanaat getirmiştim. Lezzetli etler ve hedonist bakış açım et yeme konusunda oldukça metanetli ve dirayetli olmamı sağlıyordu.
Taa ki bizzat döngüyü dönerken görene kadar. Geçen cuma arka bahçemizde bir sokak kedisi yuvasından düşmüş, henüz uçamayan bir yavru kargayı kovalıyordu. Karganın ailesi olduğuna inandığım 2 karga ise kediye bağırıyorlardı.
 Circle Of Life
Karga ve kediyi takiben zincirin 3. halkası olması gereken köpeğim, döngüye katılmayı redderek çimlere uzanmayı tercih etmişti. Kargaya bakınca içim parçalandığından, köpeğimin döngüdeki rolünü üstlenmeye karar verdim. Önce kediyi kovaladım, sonra sokaktan bi amca getirtip kargayı yakalattım.
 Circle Of Life
Yavru karga ile ne yapacağımızı düşünürken kedi; hayat döngüsünün hemen dışında kendi halinde oturan köpeğime pusu kurmuştu. Kargalar ise 4 bir yandan bize gaklıyordu!
 Circle Of Life
Hayat döngüsünü alt üst etmiştim!!!! Köpeğimi alıp -kediyi bahçenin dışına kovalamayı ihmal etmedim tabii- işe gitmek üzere eve döndüm… Para kazanıp, etimi kasaptan alıp, besin zincirine kaldığım yerden devam etmek üzere…
Sandru the weakest link
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?