Çarşamba Deyip Geçme!

 Çarşamba Deyip Geçme!

Research Methods dersi alırken “monday blues” hakkında bir araştırma yapmıştım ve benim araştırmamda monday blues’u bulamamış aksine çarşamba günleri insanların bir depresif ruh durumu içersinde olduklarını bulmuştum! Literature Review yaparken benim bu araştırmamı destekleyecek başka bir araştırma daha buldum. Dünya’nın her yerinde borsa pazartesi günleri düşerken, Türkiye’de çarşambaları düşüyomuş..Hem hafta sonun gelmesine daha çok var, hem de pazartesi ve salı çalışan insanlar bitap düşüyorlar çarşamba günleri o yüzden en depresif gün o diye açıklamıştım durumu paperımda.. Ancak çarşambalarımızı şenlendirmek bizim elimizde..

Ben şöyle yaptım.Kargoya birşeyler vermek üzere evden çıkmıştım ki, oraya kadar gitmişken bi kuaföre gidiyim dedim. Sonra da kuaföre kadar gitmişken sarışın olmaya karar verdim. (sarışınımsı kumral da denebilir.)

 Çarşamba Deyip Geçme!
Ordançıktım giyindim, süslendim ve Gülay’ın kına gecesine gittim. Kına gecesi Fulya’daki Selenium’un en üst katındaydı ve inanılmaz bir manzara vardı.
 Çarşamba Deyip Geçme!
Ve tabii ki çalgıcılar…
 Çarşamba Deyip Geçme!
Bilmiyorsanız kına gecesi hakkında birkaç küçük bilgi veriyim size.Kına gecesinin başında kına gecesinin yapıldığı eve bir bayrak asılırmış ve bu bayrak düğünün başladığını sembolize edermiş. (Biz yapmadık) Gelinin başına kırmızı eşarp örtüldüğünü biliyosunuzdur. Sonra da kızların “annesinin bir tanesini hor görmesinler, uçan da kuşlara malum olsun ben annemi…” şarkısı eşliğinde gelin adayının etrafında döndüğünü.. Burada amaç gelin adayını ağlatmak ve olayı “hem ağlarım hem giderim” durumuna getirmek. (gelinin mutlaka ağlaması gerekiyor, yoksa damat tarafı altın sunmuyor- bizim gelin ağlamadı da)
 Çarşamba Deyip Geçme!
Ağladıktan sonra gelinin eline kına yakılmaya niyetleniliyor ama gelin elini açmıyor. Damat tarafı altın getiriyor. Onu almak için elini açan gelinin eline kına sürülüyor. (bizim gelin ağlamamasına rağmen altını kaptı!)
 Çarşamba Deyip Geçme!
Ve işte fazla bilinmeyen bir tüyo. Eğer gelin adayının kafasında kırmızı eşarbı çaktırmadan alabilirseniz yakında sizin de evleniceiniz anlamına geliyomuş. Daha sonra da kına misafirlerin ellerine yakılıyor..

 Çarşamba Deyip Geçme!
Kına gecesi çıkışı Yoel’i kaptığım gibi Pi’ye gittik. Tekilanın kokusundan bile kusmaya yazan bir insanken Yoel’in muhteşem taktiği sayesinde (o da Alfio’dan öğrenmiş) 4 shot tequilayı hiç bir sorun yaşamadan içiverdim. Burda sizlerle bu tekniği paylaşmayı çok isterdim ama bu Yoel’in ancak kendisiyle içenlere verdiği bir sır! Bu sırrı öğrenmek için ya Yoel’le beraber içmeye gidebilirsiniz (yoel’e ulaşmak için: 0532 206 54 75) yada “benim alakam yok arayamam, arasam da ikimiz içmek ne alaka?!” diyorsanız bir çarşamba akşamı bizimle beraber pi’ye gelebilirsiniz.

 Çarşamba Deyip Geçme!
Tabii ki çarşambaları pi’ye gitmekle kalmıyoruz. Koç yıllarından çarşamba günlerinin bir adeti haline gelmiş olan Mojo’yu da ziyaret ediyoruz. Mojo’da hala her çarşamba Circus çıkıyo. Ve hala inanılmaz eğlendiriyorlar. Yoel de içmenin yanı sıra Mojo’da takılmak için de iyi bi eküri :). Peşin peşin söylüorum, Circus’u düğünme çağrıcam. Kimse bu fikrimi kapmasın!!
 Çarşamba Deyip Geçme!
Maalesef gençlik yıllarındaki kadar uzun uzun kalamıyoruz.. Üstümüzde yılların yorgunluğu ve Yoel’in türk bir kadınla evlenip, kadın çocularını aldıp kaçtığı için kadına dava açmak isteyen bir müvekili olduğu için yavaş yavaş evimize dönüyoruz. (6 çocukları varmış. mailde sadece 4’ünün adı yazıyordu. Ben 3’ünü hatırlıyorum: Gorgio Ahmed, Cassandra Su, Alessandra Naz :))
Çarşamba deyip geçmeyin;
Akşam- sabah çıkın eğlenin;
Rivayet değil, her günün ayrı güzelliği var bilin;
Şair Sandru der ki ilk harflere bir bakıverin!
Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?