Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni…”

Türkiye’de gerçekleşen bir Yahudi düğünün kuşkusuz birden çok büyüleyici tarafı var. Çiçeklerle kaplanmış bir sinagog, muhteşem bir kortej ve geleneksel bir tören… Ve daha bir çok şey sayabilirim tabii ama lafı fazla döndürmeden konuya girmek istiyorum: Şapkalar!!!!

Merve Bayındır, olağanüstü şapkalar tasarlayarak Türkiye’de kaybolmaya yüz tutan bu tasarım dalını yaşatan Yahudi cemaatine aradıkları kanı verdi. Şapkaları tasarlarken Merve Bayındır mı yoksa takarken düğün sahipleri mi daha çok eğlendi bilemiyorum ama elinin değdiği her düğünde harika görüntüler ortaya çıktı; ondan eminim! Merve Bayındır şimdi Londra’ya taşındı. Ama panik yok. Hala Türkiye için şapkalar tasarlıyor. Ben de belki kapısını çalamadım ama skype üzerinden atölyesine konuk oldum ve kendisiyle, okumaktan çok keyif alacağınıza inandığım bir röportaj yaptım.

CLIENT 2 1024x683 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Sandra: En baştan başlayalım. Psikoloji mezunusun ve müthiş şapkalar tasarlıyorsun? Hangi rüzgar attı seni bu işe?

Merve: Bir çok kişi şaşırıyor buna. Bana göre ise psikoloji eğitimim, mesleğimde başarılı olmamamın temel nedenlerinden biri. Eğitimim; özellikle couture müşterilerimle çalışırken onları anlamamı, dolayısıyla onları şapkalarına yansıtmamı kolaylaştırıyor.

Bu işe nasıl başladığıma gelince… Sanat dolu bir ailenin içinde büyüdüm. Anneannem terziydi, dedem ve annem -aynı zamanda şimdiki ortağım Yasemin Bayındır- mesleklerinin yanında hobi olarak yağlı boya yapıyorlardı, babam Babür Bayındır ise içmimar. Biz zaten ailece atölyeye bayılırdık… Bunun yanı sıra büyükbabam da bana şiir okumayı öğreten adamdır… Yani zaten sanatın, tasarımın hep içindeydim…

İşin aslı şapkaya da tamamen anneme ait bir sitenin tanıtımını yaptığımız defile için bir konsept olsun diye başladım. Kim derdi şapkalar her şeyi ezip geçecek!!! Şimdi, o yaptıklarıma şapka bile demiyorum, tamamen doğaçlama “şapka”msı şeylerdi. Fakat o kadar dikkat çekince biraz araştırmaya başladım. Ufak ufak ilerlerken birkaç olay ve kişi şapka tasarımcısı olmama sebep oldu. Birincisi annem siteyi geri plana çekmek istedi. Kıyafet çalışmak yerine şapka gibi tek başıma baş edebildiğim bir şeyle ilerlemem konusunda müthiş ısrar etti. -Tabii bence sonrasında başına gelecekleri bilmiyordu.- İkincisi La’ppart PR ajansı kurucusu sevgili Feride Tansuğ’un tasarım sektöründeki bu açıklıktan ötürü -ve umuyorum bende gördüğü potansiyel nedeni ile- yoğun ısrarı, tavsiyesi ve markamız için verdiği sonsuz savaş. Son olarak da programına konuk olduğum Hilal Ergenekon’un ısrarlarla birlikte beni Gazi Koşusuna götürmesi… Sırası ile bu 3 kişi ve olay, benim bugün dünya markalarının arasında olan bir şapka tasarımcısı olmamın nedenidir.

Bayindir Model Shoot 161219 1622 1024x683 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Sandra: Ve yolunda emin adımlarla ilerliyorsun! Bu röportaj için çalışırken, basında çıkan her şeyini okudum simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...” 2013’te verdiğin bir röportajda bir Türk dergisinin kapağında yer almak istediğini söylemişsin. Bu hedefini çoktan geçtin bile… Sıradaki hedefin nedir? Seni İngiliz Kraliyet Ailesi’nin şapkalarını tasarlarken görecek miyiz?

Merve: Tam bu soruyu sorduğun sırada ikinci hedefime ulaşmış olmamı gururla söylüyorum. Official Royal Ascot Guide’da yer almış olmak. Buraya seçilmek gerçekten çok zor yüzlerce şapka arasında seçiliyorsunuz ve öncelik sponsor firmanın şapkacılarında. Bütün bunları sollamış olmaktan gururluyuz. Seninde dediğin gibi sıradaki hedef kraliyet ailesinde Kate Middleton’a şapka tasarlamayı çok istiyorum. Umarım önümüzdeki bir sene içersinde bu hedefime de ulaşacağım. Ondan sonra en kısa sürede buradaki dergi kapaları ve tabiki Dior’a şapka tasarlamak var.

Bayindir Model Shoot 161219 1118 725x1024 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Merve: Tasarım sürecimiz biraz meşakkatli… Kimsenin bilmediği kalıp yapımı kısmı var. Asıl mesele bu. Biz şapkalarımızı ahşap kalıplar üzerinde çalışıyoruz. Bu kalıpları ise, Luton’da 1800’lü yıllardan beri bu işle uğraşan bir aileye yaptırıyoruz. Her bir kalıp 2 ila 3 ay içerisinde yapılıyor. Dolayısıyla müşterilerim bir sene önceden gelmemişlerse, yeni bir kalıp istediklerinde yardımcı olamıyorum. Bunun dışında, ilk tercihimizi halihazırda elimizde bulunan kalıplardan çıkan bazlardan yapıyoruz. Sade, temel kalıplardan birini seçtiğimiz taktirde ise tabanı boyamamız, kalıba oturtmamız vs. yaklaşık bir haftamızı alıyor. Ancak bu süreç değişkenlere göre iki haftaya kadar uzayabiliyor. Sonra ara provamız oluyor. Bu provada müşterilerimiz şapkanın bazını görme şansı yakalıyor. Biz de süs örneklerini ve yerleştirmeleri gösteriyoruz. Nasıl ilerleyeceğimize beraberce karar veriyoruz. Sonra duruma göre ya bir ara prova daha ya da teslim provası yapıyoruz. Teslim provasında da şapkanın lastik ve tarak yeri netleşiyor ki şapka kafaya istenildiği şekilde otursun. Açıyı doğru ayarlamak için bu provayı mutlaka müşterilerimizin üzerinde yapmamız gerekiyor. Sonuçta 3 hafta ile 6 hafta arası bir süreçte şapka hazır oluyor. Burada iki nokta çok önemli. Birincisi rengi doğru tutturmak, ikincisi şapkayı kafaya doğru oturtmak. Birinci etabı atlattık mı devamı halloluyor.

Açıkçası bu süreç o kadar keyifli bir süreç ki… Müşterilerle gerçekten dost oluyorsun. Sohbet, muhabbet heyecan dolu! Şimdi otursan bütün müşterilerimin düğün hikayelerini tek tek anlatabilirim herhalde! Gerçekten birlikte çok güzel zaman geçirdik, çok güzel anılar biriktirdik…

Bayindir Model Shoot 161219 1578 1024x683 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”


Sandra: Yahudi cemaatinden de çok kişiye yakınlarının, çocuklarının düğünleri için şapka tasarladın ve birlikte vakit geçirme fırsatı buldun. Bizim hakkımızda enteresan gözlemlerin var mı merak ediyorum.

Merve: Var olmaz mı simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...” Bir kere Yahudi cemaati düğünlerinde yazılı olmayan birinci kural, kimsenin şapkası birbirine benzememeli ve birbirlerinin şapkalarını da eğer beraber gelmiyorlarsa görmemeliler. Sonra biliyorum hepimiz gelin ve damadın gözde olduğunu düşünüyoruz ama ben bunu kabul etmiyorum. İşin aslı düğün gecesi gelin ve damadın oluyor, sinagog töreni ise anneler ve kortejin. O kadar güzel oluyorlar, o kadar özenle hazırlanıyorlar ki heyecanlarına kapılmama şansın yok. Bir süre sonra kendi düğününde ailene şapka hazırlar gibisin. Bir de renk konusu… Çok ciddi konu. Elbisenin rengi ile şapkanın rengi tutmazsa gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Bu işe başlarken söylemişlerdi de; “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni…” diye o zaman anlamamıştım. Ama gerçekten öyle… Aile gibi oluyorsun! Herkes için bizim şapkacımız unvanını alıveriyorsun ve önce sensin. Kızacaklarsa bile başka yere gitmek yok; gelip sana kızıyorlar. Aile oluyorsunuz yani. Başka bir ortam, özenilecek bir yapı ve aile ruhu.

Bayindir Model Shoot 161219 1542 1024x683 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Sandra: Sinagog’daki düğün törenleri, kortej filan demişken… Yahudi gelin ve damatlarının yakınları için, kortej şapkaları konusunda ne gibi önerilerde bulunabilirsin?

Merve: Ben Yahudi düğünlerinde annelerin en ön planda olduklarını düşünüyorum. Bunu söyleyince anneler bana kızıyor. “Hayır, ön planda olan biz değiliz; kızlarımız, oğullarımız…” diyorlar ama öyle değil işte. Anneler çok önemli. Dolayısıyla buradan yola çıkarak söyleyebilirim ki; bütün kortejde annelerden daha gösterişli şapka takan kimse olmamalı. Ve tabii annelerin şapkaları da birbirinden daha gösterişli olmamalı. Önemli bir başka detay da yine annelerin şapkalarının hangi yönden nasıl göründüğü. Yani arkadan bakıldığında da elbiseyi tamamlayan zarif bir görsel olduğundan emin olunmalı. Sonuçta yaklaşık bir saate kadar sahnede kalıyorlar. Tüm bunlar şapkalar tasarlanırken dikkate alınmalı. Bunun dışında kortejin kalanına gelince aileye yakınlığa göre şapkanın öneminin arttığını düşünüyorum. Bir kız kardeş, bir anneanne, babaannenin de gösterişli olmaları gerektiğine inanıyorum. Ayrıca illa elbise ile aynı renk şapka takılmak zorunda hissedilmemeli fakat ya çanta ya da ayakkabı ile ‘match’ edilecek bir şapka hoş durabilir. Bununla beraber elbise modeli ile şapkanın bütünlüğü çok önemli. Elbisedeki, detay, desen veya ince bir ayrıntı şapka da görünecek olur ise -bu bazen sadece renk bile olabilir- bir bütünlük sağlanacaktır. Tabii burada biraz elbisenin ne kadar gösterişli olduğuna da bakmak gerekiyor , ama prensipte bütünlük sağlamak bütün havayı değiştirecek ve daha elegant bir görüntü yaratacaktır.

ASCOT GUIDE 2017 211x300 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Merve: Evet, İstanbul’da ağırlıklı olarak Yahudi Cemaati’ne çalıştım. Zaten ilk müşterim de sizin cemaattendi, Nişantaşı’ndaki ‘showroom’da son teslimatı yaptığım müşterim de… Ne çok hediye aldım… Zannedersiniz ki ben para karşılığı iş yapan biri değilim. Şimdi düşününce kahveler, sohbetler, dertleşmeler… Burası, yani Londra biraz daha ciddi yürüyor, biraz daha mesafeliyiz insanlarla. Yine de aldığım en güzel yorumlardan biri sıcak kanlı oluşumla ilgili. Buradaki müşteriler bu yönümü, kasıntı olmayışımı seviyor. Burada üst seviye aileler ve düğünler için çalışıyorum ağırlıklı olarak. Gerçi şimdi Ascot dönemi dolayısıyla biraz yarışlara odaklandık. Yaz sonunda daha net müşteri profili çıkmış olur diye düşünüyorum.

Sandra: Londra ve İstanbul arasında şapka kullanımı, şapkaya bakış açısından ne gibi farklar var?

Merve: Burada (Londra’da) şapka sokakta daha fazla kabul gören bir aksesuar. Herkesin şapkaya ve şapka yapana korkunç bir saygısı var. Bir çok kere, beni bile bocalatacak derecede diyebilirim. Şapka burada statü. Asil aileler şapka takıyor. Bir saygınlık göstergesi ve bir saygı göstergesi aynı zamanda. Mesela düğünlerde eksiksiz herkes şapka takıyor. Herhangi bir resmi tören oldu mu şapkalar yine başı çekiyor. Kısaca herkes bir neden bulup şapka takıyor burada. Sokakta sizi özel bir şapkayla görürlerse otomatikman ünlü biri yada kraliyetten olduğunuzu düşünüyorlar fazla sorgulamıyorlar. Masamıza gelip yanımdakilere “hanımefendi ünlü mü biz çıkaramadık müşteriler soruyor.” diyen garsonlar oldu mesela. Veya girdiğimiz mekanda rezerve masadan yazı kaldırıp bizi oturtmuşlukları çoktur, ben bu duruma “ye kürküm ye” diyorum simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...” İyi şapkanın avantajları…

Bir de iyi bir şapkayı anında anlıyorlar. Benim Türkiye’de yarıştığım kimse yoktu, başka şapkacılar var ama sonuçta benim tarzımda çalışmıyorlardı. Orada tektim… Burada şimdi rekabeti görüyorum ve onlarla kıyaslanıyorum. Merak etmeyin şapkalarımız hala bir çoğundan daha iyi simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Sandra: Bir sürü şapkalı fotoğrafını görüyorum. Ve hep merak ediyorum; bu kız şapkalarını takıp sokaklarda geziyor mu diye simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...” Nasıl tepkiler alıyorsun?

Merve: Sanırım artık şapkasız gezerken kendimi çıplak hissediyorum. Türkiye’de ağırlıklı dehşet içinde karşılanıyordum diyebilirim. Bir çok kişi uzaydan geldiğimi düşünüyordu galiba, emin değilim. Genelde “bu biri olmalı ama kim acaba?” bakışı ile karşılaşıyordum. İngiltere’de de aynı durum söz konusu. İnsanlar otomatikman ünlü biri olduğunu düşünüyor ve kim olduğunuzu anlamak istercesine bakıyor. Bu durumu doğru kullandığınız zaman da size açılmayan kapı kalmıyor. Unutmayalım ki şapka asalet ve statü ile özdeşleştirilen bir parça.

Sandra: Ne güzel bir şey şapkayla dolanmak! Ben sadece düğünlerde değil, günlük hayatta da senin göz alıcı şapkalarını kullanmak istiyorum. Gündelik kullanılabilecek şapkalar gelecek mi?

Merve: Müjdeli haberim; evet! 2017/18 kış koleksiyonumuzla beraber günlük giyilebilir parçalara da yer vermeye başladık. İddialı renkler, sade modeller diyerek çalışıyoruz. Benim bugüne kadar ki çekincem; malzeme ve işçilik yüzünden standart şapkalara oranla çok pahalı olduğundan gündelik şapkaların ilgi görmeyeceğiydi. Ancak burada bu korkumu yendim diyebiliriz. Böylece bu kış itibari ile bu işe başlayacağız. Her sezon bir grup günlük şapka çıkarmak konusunda çok azimliyiz. Ve eminiz müşterilerimiz de bunları severek kullanacaklar.

Son iki senede bir çok geline şapka tasarladım. Sanırım insanlar duvaktan sıkıldılar. Tabii şapka derken bir 1970’ler tarzı geniş çeperli şapka tasarlamıyoruz… Biraz daha derli toplu duran, gelinin başına oturan bir parça olmasına özen gösteriyoruz. Bütün gelinliklere şapkanın yakıştığını düşünüyorum ama gelinlik genişledikçe şapkanın ufalması gerektiğini düşünüyorum. Her şeyin fazlası zarar malum.

Bayindir Model Shoot 161219 1608 1024x683 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Sandra: Şapka kullanımı ile ilgili birazcık tüyo verebilir misin? Mesela hangi yüz tipiyle, hangi kıyafetle, nasıl şapkalar gider?

Merve: Bence öncelikli olarak farklı modeller denemekten çekinmemeli kimse. Yani “ay bana bu yakışmaz.” demek yerine bir bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Kısa boylu ve kilolu hanımların geniş şapkalar takmaması gerekiyor çünkü geniş şapka onları daha da kısa gösterir, oysa orta genişlikte bir şapka ve yüksek bir süs boy uzatır. Bir de genç hanımların klasik şapkalardan uzak durmasını tavsiye ediyorum; daha modern çizgilere kaymalarında fayda var. Özellikle kare suratlı hanımların tek yanda duran şapkaları tercih etmelerini öneririm.

Sandra: Bu sezon şapkalarda ne gibi malzemeler trend? Sen hangi malzemeleri kullanıyorsun?

Merve: Bu sezon daha gösterişli renkler söz konusu, mesela saks ve turuncu veya şeker pembe ve mor gibi… Bir de ponponlar…Önümüz yaz, hayatımızdan çıkmalarını umuyorum ama 2018 kışına kadar bizlerden ayrılmayacaklarından emin olabilirsiniz. Yaz aylarında günlük giyimde her zamanki gibi hasır ön planda. Bu sene İngiltere semalarında şapkalarda çok fazla pvc çiçek de görüyoruz. Ama tüm bu trendlerin içerisinde en öne çıkan flaş renkler.

Bayindir Model Shoot 161219 783 691x1024 Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

Tüylerimin hepsi farklı çiftliklerden geliyor. Çok egzotik tüyler kullanmayı seviyorum ve hayvanların bunun için zarar görmemesi benim için önemli. Bu yüzden bu çiftliklerin sadece kuş tüyü üretimi yapan çiftlikler olmasına özen gösteriyorum. Tüylerimi aldığım tüm çiftlikler sertifikalılar ve hayvanlara zarar vermeden tüylerini topluyorlar. Kuşlar senede iki defa tüylerini değiştiriyor işe biz o aralıktaki tüyleri toplayanların ürünlerini satın alıyoruz.

Sandra: Sen anlattıkça heyecanlanıyorum. Hala Türkiye’deki müşterilerine şapka tasarlıyor musun? Türkiye’den sana şapka tasarlattırmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Evet, onlar sayesinde ayaktayım. Sağ olsunlar beni asla yalnız bırakmıyorlar. Burada da ilk etap adımı onlar duyurdu. Hemen burada tanıdıkları cemaatten kişilere adımı verdiler. Diyorum ya Yahudi cemaati aile gibi… Girdiniz mi aileden birisiniz ve size öyle destek oluyorlar.

Türkiye’den sipariş vermek isteyenlerle önce e-mail üzerinden konuşuyoruz. Yeni bir müşterimse özellikle bir ‘skype’ veya ‘facetime’ görüşmesi istiyorum ki birbirimizi biraz tanıyalım. Bu arada renk, elbise modeli ve organizasyon tarihi gibi bilgileri talep ediyorum. Modellerin üzerinden geçiyoruz. Açıkçası ağırlıklı olarak tavsiyelerime güveniyorlar. Kadıköy’de NLN Bridal’a ait showroom’da ürünlerimiz bulunmakta. İstisnai durumlarda, oradan randevu alıp deneme yapabiliyorlar. Türkiye’deki asistanım hala benimle çalışıyor. Üretimi tamamladıktan sonra ürünü asistanım Nida’ya gönderiyorum o da son prova ve teslimatı yapıyor. (Tabii ki ben de canlı olarak skype ile bağlanıyorum.)

Bana minimum 3 hafta vermelerini rica ediyorum. Eğer olabiliyorsa daha uzun bir süre benim için çok daha iyi… Ama biliyorum ki yoğun dönemler olabiliyor dolayısıyla bizde elimizden geldiğince hızlı çalışıyoruz. Tercihen kargoya vermek yerine tanıdıklar aracılığı ile de şapkayı gönderiyoruz. Ancak bunların hiç biri kesin kurallar değiller. Mesela son bir müşterime 72 saatte şapkayı yapıp, 4 günde de kargo ile teslimatını başardık. Dolayısıyla hep dediğim gibi bizde olmaz yok .

Sandra: Son olarak, seni ve şapkalarını nerelerden takip edebiliriz?

Merve: Beni web sitemden ve çeşitli sosyal ortamlardan takip edebilirsiniz simple smile Bu işe başlarken söylemişlerdi: “Yahudi cemaatinden birinin kalbini çalarsan bırakmazlar seni...”

www.mervebayindir.com

instagram:   @mervebayindirofficial

facebook: https://www.facebook.com/mervebayindirofficial/

twitter DesignMRV veya MerveBayindirUK

pinterest: https://uk.pinterest.com/mervebayindir

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?