Bir Yemin Ettim Ki Dönemem!

Herkese İyi Akşamlar,

5 yıla yakın süredir sevgilisi ile aynı evde yaşayan ve 9 ayı aşkın bir zamandır da resmi şekilde evli bir kadın olarak bu hafta içi nişanlandığımı gururla belirtirim! Yanlış duymadınız, resmen evli değilmişim gibi bu hafta bir kere daha nişanlanmam icap etti.

Resmi nikahımızın ardından 17 Ocak’ta yapacağımız dini düğün törenimiz artık geçmiş bir rahatsızlık sebebi ile ertelendi. Ve ben de 10 aya yakın bir süredir dini nikahı olmayan fakat resmen evli kadınım! Dini düğün törenime ise tam 1 hafta kaldı! Sonunda, sadece devlet değil, Allah huzurunda da evli sayılacağım simple smile Bir Yemin Ettim Ki Dönemem! Fakat yahudi bir kadın olarak Allah’ın huzurunda evli sayılmak o kadar da kolay değil; bir çok engeli aşmak gerekiyor! Bunlardan bir tanesi de nişan…

Dini olarak evlenmek için dini olarak nişanlanmak şart. Dini olarak nişanlanmanın bedeli ise 600TL! Öncelikle düğünden bir kaç hafta evvel, bir takım ıvır zıvır formlar dolduruyorsunuz. İkinci adımda hahambaşılıktan randevu alıyorsunuz. Ardından aile cüzdanınız, nüfus cüzdanınız ve içerisinde 600 TL bulunan cüzdanınız ile birlikte randevu saatinde hahambaşılığa gidiyorsunuz. Biz de kurallara uygun olarak formlarımızı doldurduktan sonra hahambaşılığa gittik ve 600 TL’yi ödeyip, bizi nişanlayacak din adamının yanına çıktık.

unnamed 2 169x300 Bir Yemin Ettim Ki Dönemem!Bu din adamı isim-soy isim gibi cevabı oldukça kolay olan bir takım sorular sorup, bir takım formlar doldurdu. Ardından bize yahudilikte “nişan”ın ne anlama geldiğini anlattı. Ben de size anlatayım:

Düğünde erkek kadına yükümlülüklerinin yazılı olduğu ve altında imzasını taşıyan, yemin niteliğindeki “ketuba”yı veriyor. – Bir elime geçsin; içerisinde ne var ne yok, ne kadar kapsamlı bir belge,
gıdıklama serbest mi onu da yazacağım.- Ancak ketuba verilene kadar, yani düğüne kadar geçen zamanda henüz bu belge verilmemiş olduğundan ötürü hakları korumak amaçlı “nişan” gerçekleştiriliyor.  Nişanda kadın ve erkek, düğüne kadar başka biri ile evlenmeyeceğine yemin ediyor!

Ulan, yaptığım evlilik baskılarından 2 sene, evlilik teklifinin üzerinden neredeyse 1 sene, resmi nikahın ardından 10 ay geçmiş ben hala dini olarak evlenememişim. Düğüne 2 hafta kalmış, adam düğüne kadar başkasıyla evlenmeyeceğim diye yemin ettiriyor?!!! Yok artık ya… Kendi adıma, yemine gerek yok, ben bir daha baştan o topun altına girmem, net! Eran’a gelince, 2 hafta evveline kadar benle evlenmeye niyetli olup, 2 haftada yeni bir kız bulup, benim bu kadar zamanda yapamadığım evlilik işini hallediyorsa helal olsun, hakkıdır o kızla evlenmek! Ben olsam ben de onunla evlenirdim… Bunda tartışılacak bir şey yok.

Sevgili din adamı benim gözümde, bu imkansız durum gerekçekleşecek olursa kocamı diğer kadına helal ederim bakışını görmüş, içimden söylediğim “seni versinler ellereeeeee, beni vursunlaaaar! Sana sevdanın yollarıııııı, bana kurşunlaaaaaar!” mırıldanışlarını duymuş olacak ki bu işin sırrını anlatmaya başladı! Ben de size anlatayım:

Eski zamanlarda, bundan 50 sene öncesine kadar, erkeğin ailesi kadını istemeye gittiğinde ve kadının ailesi de bu işi kabul ettiğinde, hemen bir haham çağırıp nişan yaptırılırmış. Yani erkeğe ve kadına düğüne kadar bir başkası ile evlenmeyeceği yemini ettirilirmiş. Tabii düğünden nişana kadar uzuuuuuun bir zaman geçtiği için, çiftlerin bazıları yeminlerinin arkasında duramaz, nişanı atar ve sonra başkalarıyla evlenirlermiş. Allah’ın huzurunda etmiş oldukları yemini bozdukları için de çok büyük günah işlemiş olurlarmış! Din adamları bu duruma bir çözüm getirmek istemişler ve nişanı, gerçekten nişanda yapmak yerine, her şeyin ayarlandığı,  geri dönüşün zor olduğu, düğüne bir-iki hafta kala bir zamana koymuşlar. Böylece nişan atma işini büyük oranda azaltarak, çiftleri günaha girmekten kurtarmış olmuşlar! Adeta ” acaba bu din adamları yahudi değil de laz mı?” dedirten harika bir çözüm! Anlayacağınız 2 hafta kala başkasıyla evlenmeyeceğinizi beyan ettiğiniz nişan işinin astarı yüzünden saçma…

Sözün özü bu haftayı da kimseyle evlenmeden atlattım mı, korkacak bir durum kalmıyor. Yine yırttım anlayacağınız!

Hem evli hem nişanlı Sandru

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

One thought on “Bir Yemin Ettim Ki Dönemem!

Sen ne diyosun bu işe?