Bi Kız Neden Evlenmek İster?

Herkese Selamlar,

Öncelikle biliyorum ki, bu benden ziyade bir Pucca’nın, bir Frenchoje’nin blogunda yer almayı hakeden bir konu.

Ancak bekar, sevgilisi ile birlikte yaşayan, az çok baskı yapan ve evlilik arifesinde olduğunu uman bir kız olarak benim de bir kızın neden evlenmek istediği ile alakalı bir çift sözüm, bir de Nil’den şarkı hediyem var.

 1) Evlenmemek başarısızlıktır!

Öncelikle evlilik bir kadının en önemli başarısıdır! Evlenme gereği duymayan 1000’lerce erkek arasından evlenmek isteyenini bulmak da, istemeyen adamı evliliğe ikna etmek de bir başarıdır.

“Hiç modern değilsin.” demeyin, aslına bakarsanız modern kadın için daha da büyük bir başarıdır evlilik. Hele ki modern bir kadınsanız ve erkek arkadaşınız ile aynı evde yaşıyorsanız elinizde çocuğu ikna etmek için hiç kozunuz kalmaz.

Ve aslına bakarsanız bu başarı kriteri toplum tarafından benimsenmiştir. Örneğin geçen gün, bizim lisenin en açık görüşlü hocalarından birini gördüm. Merhaba nasılsın muhabettinden sonra altın soru geldi. “Evlendin mi?” Hayır ama erkek arkadaşım var dedim. O konuyu bırakıp, ilgisini daha çok çekebileceğini düşündüğün şeylere geçtim. Bitirdiğim üniversiteyi, yaptığım işi anlattım. Bir de kitabım çıktı dedim. “Ne kadardır çıkıyorsun, ne zaman nişanlanıyorsun?” diye cevap verdi. Daha ortada bir şey yok dedim… Cevabımı hiç beğenmedi, belli ki şimdi hocam olsaydı sınıfta kalmıştım. Yaptıklarımın hiç bir önemi yoktu atomu parçalasam da başarısızdım onun için.

bir kc4b1z neden evlenmek ister1 Bi Kız Neden Evlenmek İster?2) Evrim evlenmemizi emreder!

İkinci olarak bir kadının evlenmek istemesinin evrimsel boyutu vardır. Darwin’in iddia ettiği gibi genlerimizi gelecek nesillere bırakma iç güdüsünden bahsediyorum. Sizin böyle bir iç güdünüz olmayabilir. Benim de yok! Mantığınızla çocuk diyen biyolojik saatinizi yenebilirsiniz. Fakat evrimde sizden bir adım geriden gelen ve genlerini gelecek nesillere taşıma güdüsü ile donatılmış anneannenizi kolay kolay yenemezsiniz. O evlendi ve çocuk yaptı. Hatta onun çocuğu bile çocuk yaptı! Peki ya siz? Eğer siz çocuk yapmazsanız sadece kendi genlerinizi değil onun genlerini de tehlikeye atmış olursunuz! E evlenmeden çocuk yapmanızı kabul edemez. O halde, hayattayken bu zincirin tamamlanmış olduğuna emin olmak için elinden geleni yapacaktır. Yani evrim size olmasa bile anneannenize evlenmenizi emreder, ve o da size…

3) Kötü arkadaşlar & Yanlış arkadaşlıklar

Birbiri ardına, zincir gibi evlenen arkadaş gruplarından bahsediyorum tabii ki. Bu tarz arkadaşlar evlendikçe sizi hem baskı altına hem altın baskısına sokarlar… Çok şükür 7 ve 6 kişilik en yakın arkadaş gruplarımda (ki bir kişi 2 gruptada ortak ama bekar olduğu için 2 defa saymak işime geliyor.) sadece 2 evli kişi var. Daha da iyisi, “evleniyorsun da ne oluyor??” dedirten bir de boşanmış arkadaşım var! Eee aileyi, anneanneyi ben seçmedim haliyle ama arkadaşları doğru seçmişim.

4) Mesleki deformasyon

Hem siz, hem altınızda çalışan eleman kadınsa ve siz bekar altınızda çalışan eleman evliyse  “evde kalmış üst” titrini hakketiniz demektir. En ufak bir kızma durumunda bu titrin başına kompleksli sıfatının eklenmesi ise kaçınılmazdır. Ben de böyle bir durum yok çok şükür. Ama çok daha kötüsü ile karşı karşıyayım. Dugun.com‘da pazarlama departmanında çalışan biri olarak, en teknik kavgamda, en analitik konuşmamda bile en azından bir “nikah şekeri” lafı geçiyor! Gelin ayakkabısının gelinlikten hemen sonra mı yoksa daha ileri aşamalarda mı alındığı, gelinlerin düğünlerini nasıl hayal ettiği ise benim için hayati önem taşıyor.

Bununla baş edebilmek için her ne kadar sevgiliyi Evim.net‘e soktuysam da henüz bir faydasını göremedim.

5) Soyadı Kanunu

Şu kadınların erkek soyadlarını almaları bazı feministler için korkunç gözükse de benim için çok önemli. Zira nesillerden beri bir nüfus memuru hatası sebebiyle soyadımda bir (.) nokta işareti var, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise soyadlarda (.) noktayı kabul etmemesi durumu… Bir de annemde, babamda olmayan boşluk da var benim soyadımda.

Soyadım İ . (nokta) boşluk Fıranko. Yani şöyle: İ. Fıranko

Lisede hocaların yarısının listesinde soyadım İ ile başlardı, yarısında F. Sayemde bütün sınıfın notları kayardı karnede. Bir defa Türk müdür ile birbirimize girmiştik bu yüzden.

ÖSS’ye de girerken baya bir zorlanmıştım. Çünkü isminizi kodladığınız formlarda nokta yok. Soyadınız formdaki ile birebir aynı değilse de üniversiteye giremiyorsunuz. “Bu durumda üniversite sınavına girmeniz maalesef mümkün değil.” diyen yetkili bile çıkmıştı.

Ehliyetler artık online randevu ile alınıyor. Benim soyadımı kabul etmediğinden sistem ben online randevu alamıyorum. Ne yalan söyliyeyim, bir dijital pazarlamacı olarak, emniyete gidip online randevu alamadığımı söylemek de koyuyor. Nitekim durumu çözene kadar internet özürlü muamelesi yapılıyorsunuz.

İ’nin açılımını bilmediğim için (çünkü yok) hava alanındaki polis ile kavga etmişliğim bile vardır. Neredeyse yurt dışına da çıkamayacaktım.

Yani konu devlet kayıtlarıysa, “Yaşar ne yaşar ne yaşamaz.” noktasına gelmiş en yakın gerçek vatandaş olabilirim. “Sandra ya evlenir ya çıldırır.

6) Ve hayallerimiz…

Evlilik ve koca konusunda çeşit çeşit hayal kurup, bu hayalleri gerçekleştirmek için de evlenmek istemek son derece normal. Açıkçası konu ile ilgili benim de bir hayalim var!

Annesinin kızlık soyadı nın 2. ve 3. hanesini sordukları zaman vereceği nokta ve boşluk cevabını ve karşıdakinin tepkisini duymak için bir çocuk yapmak, bu ülkede de o çocuğu rahatça büyütebilmek için de evlenmek istiyorum.

Bekar Sultan Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?