Ben Mesih’in Gelebilme İhtimalini Sevdim!

Herkese Hayırlı Haftalar,

Bu hafta yahudilerin Hamursuz Bayramı. Hamursuz Bayramı yahudiler için pek önemli bir bayram. Mısır’dan kaçış ve tutsaklığın bitişini andığımız gibi, Yahudi halkının doğum gününü kutlar, Tevrat’ın Musa’ya verilmesini hatırlarız. -Bilmeyenler ve merak edenler için Hamursuz Bayramı’nın aşırı modernleştirilmiş hikayesi aşağıdaki videoda.-

Bu önemi sebebi ile de geniş ailenin bilimum üyesinin katıldığı, dolayısı ile çok sesli, masa başında bitmek bilmeyen duaların okunduğu, şamatalı bir bayram yemeği olur genelde. Dua’ların yanı sıra, bir takım matsaların oraya buraya saklanması ve evin çocuklarının araması gibi neden sebep yapıldığını bilmediğim gelenekleri vardır bu bayramın. Ayrıca, gelmesi beklenen Mesih için ekstradan bir tabak konulur. Bence zili bulup da çalardı ama, bir de olur da gelirse diye kapı açık bırakılırmış simple smile Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim! -Vallahi bu yaşıma geldim, neredeyse her sene Hamursuz Bayram masasında mevcut bulundum ama ne yazık ki, bence en önemli kalemlerden biri olan Mesih için ekstra servis açılma durumuna henüz rastlamadım.-

Bayram yemeklerine gelince; kereviz yaprağı, marul, yumurta, haroset (reçelimsi bir şey) ve şarap masanın kutsal gıdaları olsa da; pırasa köfteleri, bulmueloslar, matsa unundan (hamursuz unu) yapılmış patlıcanlı, ıspanaklı, pırasalı ve kabaklı böreğimsiler sofranın vazgeçilmezleridirler. Kereviz yaprağı acı günleri hatırlatır, yumurta doğuşu, haroset piramitlerin harcını vs. vs. Ayrıca ana yemekler, ve son zamanlarda senelerin değişmezi havuçlu kekin yerini almayı başaran çok çeşitli hamursuz kek ve pastalar da cabası simple smile Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim!

Seder Table 01 1024x682 Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim!

Bence de Hamursuz Bayramı sembolize ettiği şeyler bakımından oldukça önemlidir. Ancak benim için işler biraz farklı simple smile Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim!

11096384 10155256889345538 1017930090768870859 n 300x300 Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim!Yahudiler, ay takvimini kullanmasına rağmen, başına sonunda bir yerlerden günler ekleyip, dini tarihlerin sürekli aynı mevsimlerde kalmasını sağlamışlardır. Nasıl Rosh-Hashana yeni yılın başlagıcı ise, benim için Hamursuz Bayramı da baharın başlangıcını müjdeler. Baharın gelişini kutlamak için bütün aile bir araya gelir. Kunyadanın kosvegrosunun (görümcenin kaynanası) küçük kardeşi bile yemeğe çağrılır ki evdeki sesler baharın uyanışını anımsatsın. Hep bir ağızdan ve karma karışık simple smile Ben Mesihin Gelebilme İhtimalini Sevdim! Bitmek bilmeyen dua esnasında aç ve konuşmadan bekleyenler, dua bittiğinde hayatın vazgeçilmezlerinin yemek ve konuşmak olduğunu farkederler. Sonra, hayatta kaybettikleri şey ne kadar önemli olursa olsun onsuz da hayatın güzel olacağını hatırlamak için hamursuz olmasına rağmen leziz yiyecekler yenir. Mesih için ekstra servis açılır, çünkü hayatta en olmayacak şeyin olması ve üstelik baramı kutlayan o kadar insan varken talih kuşunun senin masana konması umudunu taşımak önemlidir. Mesih için konan tabak umuttur  ve  bilhassa bahara yeni umutlarla girmek gerekir.

Baharı ve gelişinin cıvıltısını kutlamak, kaybedilenlere rağmen hayatın ne kadar güzel olduğunu hatırlamak ve umutları masaya koymak bence herkese çok iyi gelir!

Bu İşi Biraz Farklı Yorumlayan Modern Sandru

PS: 2013 yılında sizler için hazırladığım, Hamursuz Bayramı’nın en popüler duası Dayenu’nun Sandra versiyonu burada!

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?