Ağustos Ayı Favorim: Klima (#KısaKısa Ağustos16)

Ağustos ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde itiraf ediyorum: Ben yazdan sıkıldım bile… Oysa ki siz yerinizde dursanız bile, yaz sizi sarmalıyor ve tüm sıcaklığı ve hızı ile devam ederken sizi de yanında götürüyor… Nereye mi? Hemen anlatıyorum….

Geçtiğimiz ayların Yunanistan & İtalya trendi yerini Türkiye kıyılarına bırakıyor gibi. Demem o ki, yurda dönüş başladı! Yurda dönüş derken, hemen paniklemeyin; şehirden bahsetmiyorum. Eğer Çeşme’de veya Bodrum’da bir aylık da olsa bir ev tutmadıysanız, devir HAFTA SONU KAÇAMAĞI devridir. (1) Çeşme,  (2) Bodrum, (3) Cunda, Bozcaada, ve (4) Bozburun bu ay için gözde destinasyonlar. Bodrum’da ünlü şarkıcılar Berksan ve Hande Yener’in birlikte açmış oldukları (5) Sebastian Beach & Çilek Exclusive, Hadise’nin sahibi olduğu (6) La Plaj, (7) Nikki ve listenin demirbaşı (8) Xuma, Çeşme’de ise (9) Zio ve (10) Fly-inn en popüler beach’ler. –Zio girişinde Turkcell Platinum’a %50 indirim var benden söylemesi. – Unutmadan söyleyeyim, Eylül’deki bayramda da, bu destinasyonlar popülerliğini koruyacak gibi gözüküyor.

Tatile giderken yanınıza gözlük, şapka, mayo vs. alırsınız tabii ama bu ay tatilinizin demir başı şişme su oyuncakları olacak! O ne biçim trend demeyin, ciddiyim! 8 tanesi yan yana gelince bir bütün eden dilim pizza veya tam denize düşerken fotoğraf çektireceğiniz (11) unicorn ya da flamingo… Ayrıca biz denizde bile içiyoruz, öyle eğleniyoruz’u vurgulayan tek kişilik veya gruplara özel farklı formatlarda (12) şişme şarap & kokteyl masaları! Bir de eğer henüz kolluk yardımı ile yüzen bir çocuğunuz varsa, kolluğunun (13) Cherek’s’ten farklı bir marka olması kabul edilemez, öyle diyeyim.

Her şey güzel de tatil güzel deyip boş boş oturmak out! En popüler YAZ AKTİVİTELERİ ne diye soracak olursanız, bu ay tatil beldelerinde (14) yoga yapmak çok moda! Artık güneşi selamlar mısınız, veda mı edersiniz bilemem… Bir diğer “in” aktivite (15) paddle boarding! Çok zor gözükmedi gözüme, en azından bir demek şart! Ben şehirde kaldım ne yapayım diyorsanız o zaman sizi bir (16) açık hava sineması paklar! Bu devirde açık hava sineması olur mu demeyin; Uniq Açık Hava Sahnesi, Cinecity Trio, Zorlu Center, Akmerkez Üçgen Teras sadece benim duyduklarım…

Çok keyifli bir şey yapıyorsanız ya da keyfiniz bir başkasının Pazartesi sendromunun sınırlarına giriyorsa o zaman HASHTAG’iniz (17) #sorrynotsorry! Aktivitenizi erkek erkeğe yapacaksanız bir (6) #bromance patlatırsınız artık ya da kimbilir bu hashtag’i kullanmak için erkek erkeğe bir şeyler organize edersiniz…

Bu ay TÜRK POP MÜZİĞİnden hiç bir şarkı en popülerler listesine giremedi. (18) Tarkan’ın Cuppa şarkısı ise bir çok kişi tarafından ‘fiyasko’ olarak değerlendiriliyor. Pek bu konuda ahkam kesecek biri olmasam da, eski şarkılarının popülerliğini yakalayamadığını net olarak söyleyebilirim.

Ne giyiyoruz, MODA ne diyor, derseniz; (19) incecik askılı, nüde, bej gibi renklerde, ¾, çok dar olmayan, çok da bol olmayan en tirilinden elbiseler… Güzel oldukları kadar da kullanışlılar. İster düz bir sandaletle gündüz giyin, ister biraz makyajla akşam… Doğru takılarla kombinlerseniz bir plaj düğünü veya nişana bile giyebilirsiniz. Bir de tabii örgü bikinilerin yerini, serinleyen yaz akşamlarında (20) örgü elbiseler alıyor. Geçiş mevsimi için ideal… Plajda ise bence her ne kadar kaba dursa da (21) bantları halat formunda sandaletler moda takipçilerinin favorisi. Ve son tüyom, güneşlenirken bikininizle veya kot ve beyaz bir askılı bluzla rahatça kombinleyebileceğiniz (22) kalın bir saç bandı.

Gelelim teknolojiye…. Önce geçen ayki #kısakısa yazımı neredeyse gönderir göndermez, eklemediğim için pişman olduğum iki ‘APPLICATION’dan bahsedeceğim size… İlki (23) Pokemon Go. 90’lı yılların ortasında çıkan ve çocukları ekrana kilitlemeyi başaran çizgi filmin, fiziksel olarak hareket etmeyi gerektiren konum tabanlı oyunu. Amaç ‘Pokemon’ları yakalamak ve bu iş için aktif olarak gezmek gerekiyor. 6 Temmuz’da çıkar çıkmaz, milyonların cebine girmeyi başaran ve sokakta büyük bir şapşallıkla pokemon arattıran bu uygulama bana kalırsa kışa bile kalmadan, yavaş yavaş popülerliğini kaybedecek… “Bir gecede başarılı olmak 20 yılımı aldı.” diyen Pokemon Go’nun yaratıcısı John Hanke’in de –ki bana kalırsa öncesinde de oldukça başarılı bir adammış.- başarısını başka uygulamalarda göreceğiz… Bana kalırsa yani… Unutmadan; Yemeksepeti ve Twitter için de ilk çıktıklarında hayatta tutmaz demiştim. Son ayın bir diğer popüler app’i ise (24) Prisma. Prisma’da resimlerinizi çizim formatına sokabiliyor, gururla paylaşabiliyorsunuz. En sevdiğim filtresi, Composition; en hoşlaşmadım ise adamı bir anda 40 yaş yaşlandıran ‘illegal beauty’. İronik olsun diye takmışlar bu ismi kanımca.

Yeri gelmişken bahsedeyim. Ben bu yazıyı yazarken (siz okumadan bir hayli önce yazıyorum.) Instagram da kendine Snapchat özelliği ekledi. 24 saat sonra kendini imha eden, kimin izlemeyebileceğini seçebildiğiniz, resmin üstüne çizimler ekleyebileceğiniz (25) Instagram Stories. Çıkar çıkmaz denedim. İlk bakışta aşık oldum diyemeyeceğim ama gerçek bir tembel olarak resim ve videoların kendiliğinden ilerlemesi, ekrana dokunmadan millet ne yapıyormuş diye bakabilme özelliği beni benden aldı.

Siz siz olun, Instasnap’e öncelik verin! Yok illa geleneksel bir Instagram kullanıcısı olup, kendini imha etmeyecek FOTOĞRAFLAR paylaşmak konusunda ısrarcıysanız şimdi diyeceklerime kulak verin! Beach’teyseniz (26) çantada ne varsa kumsala sererek bir tatil fotoğrafı çekin; yok evdeyseniz bir vazo, kahve & kitap benzeri bir kompozisyon ve yanına da (27) içinde günün anlam ve önemine ilişkin 3 kelime bulunan bir light box’ı, gece çıktıysanız, gittiğiniz bardaki neon yazıları gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.

Evet bunlar küçük mutluluklar, gelelim hayatın önemli dönüm noktalarına… DÜĞÜN ve DOĞUM! (28) Destination bekarlığa vedalar ve düğünler çok moda! Eğer şehir dışında evlenen bir arkadaşınız varsa, kim gidecek o kadar yolu, kıyafet yetmedi üzerine yol mol bir sürü masraf demeyin, siz siz olun o ‘event’i kaçırmayın! Doğum trendlerinde ise bir geçmişe dönüşten bahsedebilirim. Normal doğumun, zaten çok uzun süredir gittikçe artan bir trendi vardı. Şimdi (29) evde ebe ile doğurma, çocuğun cinsiyetini önceden öğrenmeme gibi –bana göre- çılgınlıklar da konuşulmaya başlandı!

Bana gelince, tatil planım pek de yazlık bir şehir olmayan Amsterdam, favori aktivitem geç keşfetmiş olsam da boyama, favori dizim mistresses, favori menüm lahmacun-ayran ve favori teknolojik aletim ise klima! Siz beni anladınız sanıyorum simple smile Ağustos Ayı Favorim: Klima (#KısaKısa Ağustos16)

Sandru Kind of a Guru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?