3 Adımda Hayata Düzen Katmak

Eğer siz de benim gibi gerçek bir tembelseniz, düzenli bir yaşamın külfet demek olduğunun bilincindesinizdir. Misal 28 senedir yıkanma işlemi benim için hala bir hayat rutini değil, yapılması gereken zorlu bir iş statüsünde… İnanmazsınız, sabah uyumaktan yorulup, kısa bir mola vermek için uyanmak zorunda kaldım.  Sanıyorum nefes almak dışında yaptığım her aksiyonun bilincindeyim ve bilinçli yaptığım her şey bana bir iş gibi gelior.

Psikolog kimliğim arkalardan bir yerden Gestalt terapinin temellerini söylüyor, “şimdi ve burada” diye fısıldıyor, farkındalık iyidir diyor. Ergen benliğim “carpe diem” diye çığlıklarda. Pazarlamacı tarafım “anı yaşa”  bir vodafone sloganıdır diyor. Pazarlamacı ben iyice saçmalıyor. Onu susturuyorum.

screen shot 2014 01 26 at 10 02 53 pm 3 Adımda Hayata Düzen Katmak

Farkında olmak iyi güzel de, her şey bir işken, uyumaktan, uyanmaya hayatta yapmak gereken çok iş oluveriyor birden. Yoruluyorum. Hayatta rutin olarak yapmam gereken işlerimi bir düzene sokmak ve daha rahat yapabilmek için 3 küçük hilem var.

1- Köpek Beslemek:

*Uyanmak çok zordur. Evet, hiçbir destek olmadan, sadece çalar saatin sinir bozucu sesiyle uyanmak oldukça zordur. Ama eğer bir köpek edinirseniz, çalar saat ile birlikte gözlerinizi açtığınızıda, köpeğinizin çok çişi gelmiş çaresiz bakışları ile karşılaştığınızda, uyanmak için iyi bir sebep verir köpek size… Bir canlının en temel ihtiyacını karşılamak için size ihtiyacı vardır.

* Bu kadarla da kalmaz. Bir köpeğiniz varsa her sabah açıkhava da yürüyüş yaparsınız. Uyanır uyanmaz harekete geçen vücudunuzla birlikte metabolizmanız çalışmaya başlar. Kirli de olsa, sıcak soğuk demeden açık havada yürüme fırsatını bulursunuz.

2- Kedi Beslemek:

* Eğitilebilir bir köpek ile evde yaşam çok zora girmese de, uslanmaz bir kedi ile başınız derttedir. Bıraktığınız her takı-toka , kıyafet ile oynayacak olan kediniz size düzeni dayatır. Her yemeğe kafasını sokması ise, yemekten sonra sofranın temizlenmesi, bulaşıkların yıkanması, her şeyin yerli yerine konması demektir. Çamaşır askısında asılı duran kıyafetleri, tek tek salona taşıması, kuruyan kıyafetleri bekletmeden kaldırmak için en güzel sebebi verir size. Uslanmaz bir kedi, düzen getirir evinize.

 3 Adımda Hayata Düzen Katmak

3- Evde Alınan Pilates Dersi:

* Evet, evde alınan pilates dersinin hayatınızı düzene sokmak adına getirdiği fayda düzenli pilates yapmanızdır. Üstelik pilates yapmak için sokağa çıkma, spor salonuna gitme gibi külfetlerden de kurtarır sizi özel pilates dersi.

* Ancak pilates yapmanız dışında getirileri de vardır evde alınan pilates dersinin. Kedinin yarım bıraktığı işi iyi bir pilates hocası tamamlayabilir. Misal, her gün bulaşıkları yıkıyorsunuz, eşyalarınızı kaldırıyorsunuz tamam, peki ya kedinin döktüğü tüylere bir çözümünüz var mı? Kedinin varlığı yatağı toplamanızı sağlamaz ama haftada 2 ev halkından olmayan birinin eve gelişi sağlar. Demem odur ki haftada en az 1-2 defa yapmanız gereken temizlik işlerini  (kıldı- tüydü) özel pilates dersi ile halledebilirsiniz.

*Pilates dersinin bir diğer önemli avantajı ise, bir türlü rutinden sayamadığınız yıkanma işini, yarına bırakamamanıza neden olur. Haftada 2 defa alacağınız pilates dersi, haftada 2 defa ekstradan yıkanmanızı sağlar.

3 küçük müdahale ile, sabah erken kalkma, rutin sabah yürüyüşü, günlük ev toplama, haftalık ev temizliği, kaslarınızı çalıştıracak bir spor ve yıkanma işini  aradan çıkartmış oluyorsunuz.

Küçük Numaralarla Zorlu Hayatla Baş Eden Sandru

Bu yazıyı paylaş da bir havan olsun!

Sen ne diyosun bu işe?